Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Dyrektor placówki oświatowej, w której nieletni ma wykonywać karę orzeczoną na podstawie art. 6 pkt 2 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października...

PORADA PRAWNA

29 kwietnia 2019 Inne

Czy dyrektor szkoły może odmówić wykonania postanowienia Sądu Rodzinnego, tzn. zobowiązania do wykonania 10 godzin pracy na rzecz szkoły przez nieletniego ? Zaznaczam, że nie mam dodatkowych pieniędzy na zakup urządzeń, sprzętu i środków ochrony indywidualnej oraz nauczyciela, który by te prace nadzorował.

Dyrektor placówki oświatowej, w której nieletni ma wykonywać karę orzeczoną na podstawie art. 6 pkt 2 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 r. (Dz. U. tj. 2018, poz. 969), tj. środek wychowawczy w postaci zobowiązania nieletniego do wykonywania pracy na określony cel.
Dyrektor placówki oświatowej na mocy wskazanej wyżej ustawy nie jest stroną postępowania wykonawczego. W związku z czym nie przysługują mu żadne środki zaskarżenia orzeczeń, nie ma także żadnych podstaw prawnych, aby móc wstrzymać bądź zmienić orzeczenie Sądu rodzinnego przez dyrektora.
Dyrektor właściwej placówki oświatowej, może jedynie zwrócić się do kuratora sądowego, który sprawuje nadzór nad nieletnim. Kurator sądowy, sprawujący nadzór nad nieletnim na podstawie art. 70 a § 2 pkt 9 w/w ustawy, może składać do sądu rodzinnego wnioski o zmianę lub uchylenie orzeczonego wobec nieletniego środka wychowawczego. Istnieje również inna możliwość, na podstawie tego samego przepisu, lecz punktu 13, kurator sądowy może wnosić w postępowaniu wykonawczym o odroczenie wykonania środka wychowawczego. Przepisy nie przewidują żadnych terminów do dokonania tychże czynności.
Oczywiście dyrektor placówki oświatowej powinien sporządzić pisemnie wniosek o podjęcie działań przez kuratora. Należy jednak pamiętać, że wniosek kurator sądowy będzie oceniać we własnym zakresie i nie ma podstaw prawnych, które nakazywałby w takim przypadku wniesienie odpowiednich wniosków do sądu rodzinnego.
Dopiero odpowiednie postanowienie sądu rodzinnego wydane w ramach postępowania wykonawczego, w zakresie zmiany, uchylenia, odroczenia lub wstrzymania wykonania środka wychowawczego orzeczonego na podstawie art. 6 pkt 2 w/w ustawy, będzie stanowiło podstawę do dalszych działań dyrektora placówki oświatowej.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT