Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może przyjąć do szkolnego zestawu programów nauczania nowy program zgłoszony przez nauczyciela i zaopiniowany pozytywnie przez Radę Pedagogiczną w listopadzie? Czy możliwe jest wprowadzenie nowego programu nauczania w środku roku szkolnego?
Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r., poz. 2230) nauczyciel lub zespół nauczycieli przedstawia dyrektorowi przedszkola lub szkoły program wychowania przedszkolnego lub program nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego na dany etap edukacyjny. Na podstawie przepisu art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty dyrektor przedszkola lub szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w danym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, danej innej formie wychowania przedszkolnego lub szkole przedstawiony przez nauczyciela lub zespół nauczycieli odpowiednio program wychowania przedszkolnego lub programy nauczania.
Proces dopuszczania do użytku programów nauczania pozostaje w kompetencjach szkoły i jest autonomiczną decyzją jej dyrektora. Wybór programu nauczania jest przejawem woli ustawodawcy do wyposażenia nauczyciela w prawo do swobodnego opracowania programu nauczania.
Jednocześnie przepis art. 22 ust. 1 ustawy o systemie oświaty nie określa terminu, w jakim nauczyciel lub zespół nauczycieli powinni przedstawić dyrektorowi szkoły program nauczania, ani nie wskazuje w jakim terminie można dokonać zmiany programu.
Uznając zatem, że autonomia nauczyciela wyboru programu nauczania jest ograniczona w sposób określony w art. 22 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, a jednocześnie ten przepis nie wskazuje terminu możliwej zmiany programu, to należy przyjąć, że można dokonać zmiany programu nauczania w listopadzie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór dokumentu dotyczącego wypłacania bądź nie wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w czasie nauczania zdalnego.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący ma obowiązek zapewnić dowóz ucznia z upośledzeniem w stopniu lekkim do szkoły specjalnej.Czy to upośledzenie z punktu widzenia Ustawy o systemie oświaty jest nazywane niepełnosprawnością.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna statu przedszkola niepublicznego,gimnazjum niepublicznego,szkoły podstawowej niepublicznej.Czy wystarczy wpisać ogólnie ustawę o systemie oświaty(art.172),czy także akty wykonawcze czyli wszystkie rozporządzenia.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od kilku lat jest w szkole ten sam problem. Moim zdaniem ze szkoły nie mogą wychodzić żadne oficjalne dokumenty w języku obcym, tylko te napisane w języku polskim. Rodzice przynoszą dokumenty w języku obcym i proszą o ich podpisanie. Proszę o informację, jak wygląda ta sytuacja wg prawa polskiego.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń na egzaminie ósmoklasisty z arkuszem standardowym, ale z wydłużonym czasem może być na sali z innymi uczniami (chodzi o egzamin z języka angielskiego, jest to mała grupa uczniów – 7), czy trzeba stworzyć osobną salę i komisję?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe