Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może w zastępstwie pełnić wychowawstwo za nauczyciela, który jest na L-4. Czy może mieć płacony dodatek funkcyjny dla wychowawcy, jeśli rada pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała i jeśli uchwała OP przewiduje, że w przypadku zbiegu uprawnień do dwóch funkcji takie dwa dodatki przysługują. Natomiast w innym punkcie uchwały OP czytamy dodatki dla dyrektora przyznaje - burmistrz, czy jest to tożsame, gdy burmistrz zatwierdzi aneks do arkusza oranizacyjnego. Czy tżeba mieć od OP iine pismo, jesli tak to jakie?
Nie ma przeszkód do tego, aby funkcję wychowawcy klasy pełnił dyrektor szkoły. Kwestia dodatku funkcyjnego jest o tyle problematyczna, że wysokość tego dodatku musi wyznaczyć sobie sam dyrektor, gdyż opłacany jest z budżetu szkoły.
W omawianym przypadku problemu takiego nie ma. Funkcję wychowawcy klasy dyrektor pełni w zastępstwie, więc dodatek przysługuje mu w wysokości określonej dla nieobecnego nauczyciela.
Zatwierdzenie przez burmistrza aneksu do arkusza organizacyjnego oznacza zgodę organu prowadzącego na wprowadzenie zmian. Aby otrzymywać dodatek funkcyjny za wychowawstwo, dyrektor powinien otrzymać od burmistrza nowy angaż, uwzględniający tenże dodatek.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące opieki nad dzieckiem zdrowym. Co w przypadku nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasy pracy i nauczyciela dla którego nie jesteśmy głównym miejscem pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Godziny ponadwymiarowe nauczycieli: kiedy płacić, kiedy nie płacić? W e-letterze z portalu E-Serwis Oświatowy z dn. 27.11.2014. jest artykuł: "Za dni wolne od zajęć należy się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe", w którym autorka przytaczając odpowiedź z 10 czerwca 2009 r. Sekretarza Stanu w MEN na interpelację nr 9686 posła Piotra Stanke z 26 maja 2009 r., nr SPS-023-9686/09, w sprawie rozliczania i organizacji pracy nauczyciela w godzinach nadliczbowych, stwierdza, że: jeśli nauczyciel nie miał możliwości realizacji w taki dzień godzin ponadwymiarowych (np. nie był zobowiązany do wykonywania innych zadań), do celów obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe dzień ten traktuje się jako dzień, kiedy pracownik pozostaje w gotowości do pracy. Rok wcześniej (maj 2013 r.) również e-letterem otrzymałam z E-serwisu Oświatowego wiadomość z informacją: “ Wynagrodzenie za przydzielone godziny ponadwymiarowe przysługuje jedynie wtedy, gdy zostaną zrealizowane. art. 39 ust. 4. KN: Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie może być wypłacone w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 3. Biorąc udział w szkoleniu, konferencji nauczyciel nie realizuje swoich godzin ponadwymiarowych, więc dodatkowe wynagrodzenie nie należy się. Praca realizowana w formie szkolenia, konferencji jest pracą wynikającą z innych zadań niż prowadzenie lekcji, w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i za to nauczyciel otrzymuje swoją niepomniejszoną pensję. Niestety, za godziny ponadwymiarowe nie ma podstaw do zapłaty. “ Moi nauczyciele mają pretensje, dlaczego nie płaci się za godziny ponadwymiarowe, gdy oni są na szkoleniu, które służy później ich lepszej pracy na rzecz szkoły, ucznia? Jaka jest prawda?
- Czy nauczyciel pracujący w szkole jako nauczyciel może bez zgody dyrektora pojechać z uczniami na mecz Legii? (jest to w sobota lub niedziela w godzinach wieczornych). Czy dyrektor w takim przypadku ponosi odpowiedzialność za niezapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa przez nauczyciela ?
- Nauczyciele zatrudnieni na etatach pełnych z godzinami ponadwymiarowymi w innej szkole pracują w naszej placówce na część etatu czyli 2/18 i druga 4/18. Pytanie moje dotyczy funduszu socjalnego. Jak należy traktować takie osoby, które korzystają ze świadczeń w placówce podstawowej a jak należy im wypłacać w naszej, gdzie mają cząstkowe etaty. Rozumiem, że świadczenia urlopowe wg. etatu, ale co ze świadczeniami na święta? Odpis od tych osób jest bardzo mały a świadczenia większe. Co można z tym zrobić, jaki wprowadzić zapis w regulaminie zgodny z przepisami aby można to ograniczyć?
- Asystent nauczyciela - proszę o informację czy na okres wakacji letnich możliwa jest, w świetle obowiązujących przepisów, zmiana stanowiska asystenta na inne, to jest zatrudnienie go na stanowisku np. sekretarki.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe