Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły podstawowej podlega Sekretarzowi gminy czy Wójtowi?
Przepisy nie wskazują jednoznacznie podległości dyrektora szkoły jednemu z organów organu prowadzącego tę szkołę. Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. czynności z zakresu prawa pracy wobec dyrektora wykonuje wójt (burmistrz, prezydent miasta) i w tym sensie dyrektor podlega wójtowi. Z kolei zgodnie z art. 57 ust. 1 PO organ prowadzący szkołę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, a zadania w tym zakresie wykonuje wójt (burmistrz, prezydent miasta) - art. 29 ust. 1 pkt 3 PO. Jednocześnie przepisy nie stanowią, by sekretarz gminy reprezentował organ prowadzący w jakichś sprawach wobec szkoły lub dyrektora, natomiast delegowanie zadań wójta może nastąpić na podstawie pełnomocnictwa udzielonego sekretarzowi gminy – art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019 r., poz. 506).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy szkoła ma obowiązek egzekwowania od rodzica ubezpieczenia dziecka od nieszczęśliwych wypadków? Czy jadąc np. na wycieczkę takie ubezpieczenie musi być?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic posłał dziecko do szkoły o rok wcześniej, ponieważ miał takie prawo. Obecnie dziecko jest w klasie 7, a rodzic (a także dziecko) widzi konieczność ze względu na rozwój swojego dziecka, aby pozostało jeszcze rok w klasie 7. Dziecko nie rokuje szans na nieuzyskanie promocji, ale rodzic kieruje się dobre swojego dziecka. Czy istnieje taka możliwość prawna? Jeśli tak, to jakie kroki powinien podjąć rodzic?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W kwietniu 2013r. uczeń klasy III naszej szkoły uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Z końcem roku szkolnego został klasyfikowany i promowany do klasy IV. Uczeń do dnia dzisiejszego przebywa w Klinice Budzik. Pod koniec września rodzic dostarczył zaświadczenie z kliniki, że syn jest ich pacjentem. Dopiero 16.12.2013r. otrzymaliśmy informację ze szkoły specjalnej w W-ie, że uczeń spełnia tam obowiązek szkolny i jest objęty indywidualnymi zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi w roku szkolnym 2013/2014. W związku z tym, czy mamy klasyfikować ucznia za pierwsze półrocze (taką informację uzyskałam z kuratorium) z adnotacją, że spełnia obowiązek w innej szkole, czy należy skreślić go z listy uczniów klasy IV (do momentu, gdy ponownie będzie mógł uczęszczać do naszej szkoły? Czy też należy dalej traktować go jako naszego ucznia, usprawiedliwiać nieobecności. Co wtedy będzie na koniec roku szkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Program wychowawczo-profilaktyczny dla placówki oświatowo-wychowawczej. W OPP uczestnicy przychodzą tygodniowo na jedne zajęcia. Programy z założenia odpowiadają na zapotrzebowanie uczestnika, który przychodzi, ponieważ tego pragnie. Powoduje to z założenia brak zachowań marginalnych/agresywnych itd. Jak napisać minimalistyczny program w-p?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam pytanie odnośnie możliwości przeprowadzenia kontroli przez RIO w przedszkolu niepublicznym na podstawie ustawy o RIO na Art. 7a ust 1.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe