Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jeśli w trakcie roku szkolnego nauczyciel wróci z urlopu dla poratowania zdrowia, przysługuje mu uzupełniający urlop wypoczynkowy? Czy w takiej sytuacji należy udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego lub wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
W placówce feryjnej zasadą jest, że urlop dla poratowania zdrowia konsumuje urlop wypoczynkowy. Jeśli nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia podczas ferii letnich, to po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia nie przysługuje mu za ten okres uzupełniający urlop wypoczynkowy w trakcie roku szkolnego, ponieważ podczas urlopu zdrowotnego miał już możliwość odpoczynku.
Wymiar urlopu wypoczynkowego w placówce feryjnej
Na podstawie art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela (dalej: KN) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Kiedy przysługuje prawo do urlopu uzupełniającego?
Prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze nie większym niż 8 tygodni w roku nabywa nauczyciel, który nie wykorzystał urlopu z przyczyn wymienionych w art. 66 ust. 1 KN:
niezdolność do pracy wywołana chorobą;
niezdolność do pracy wywołana odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną;
urlop macierzyński;
dodatkowy urlopu macierzyński;
urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego;
dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego;
urlop ojcowski;
urlop rodzicielski;
odbywanie ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego.
Urlop dla poratowania zdrowia nie uprawnia do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego
Oznacza to, że nie każda usprawiedliwiona nieobecność w pracy w okresie ferii uprawnia nauczyciela do uzupełniającego urlopu, a urlop dla poratowania zdrowia nie jest żadną z okoliczności wymienionych w art. 66 ust. 1 KN.
Cele urlopu wypoczynkowego i zdrowotnego są takie same
Potwierdza to wyrok z 10 lutego 1988 r. (sygn.: III PZP 4/88). Sąd Najwyższy stwierdził, że cele urlopu wypoczynkowego i zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Nie można z dwóch urlopów korzystać w tym samym okresie, gdyż prawo do urlopu wypoczynkowego zostało skonsumowane przez wykorzystanie urlopu zdrowotnego.
A zatem nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia podczas ferii letnich i wróci do pracy, nie przysługuje uzupełniający urlop wypoczynkowy w trakcie roku szkolnego, ponieważ podczas urlopu zdrowotnego miał już możliwość odpoczynku.
Rozwiązanie pracy lub wygaśniecie stosunku pracy uprawnia do ekwiwalentu
Tylko w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni, jak zapisano w art. 66 ust. 2 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem zatrudniony w Szkolnym Ośrodku Wychowawczym jako nauczyciel wychowania fizycznego i gimnastyki korekcyjnej. Do tej pory moje pensum wynosiło 18 godz. w tygodniu. Z dniem 1.09.2012 r. organ prowadzący ośrodek zwiększył pensum psychologom i nauczycielom gimnastyki korekcyjnej. Dyrektor powiadomił mnie, że od września moje pensum będzie wynosić 22 godz. Wydaje mi się, że organ prowadzący przekroczył swoje uprawnienia, ponieważ nie może ustalać pensum nauczycielom - z wyjątkiem pedagoga, logopedy, psychologa. Uważam, że jako nauczyciela w-fu (prowadzącego również gimnastykę korekcyjną) obowiązuje mnie pensum w wysokości 18 godzin.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na niepełny etat w przedszkolu jest do końca czerwca na urlopie bezpłatnym. W maju przysłał wypowiedzenie umowy (obowiązuje go 3 miesięczny okres wypowiedzenia).
Pytanie: Czy za lipiec i część sierpnia muszę wypłacić mu wynagrodzenie?
Czy należy mu się jeszcze urlop lub ekwiwalent za urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy małą szkoła, w wyniku choroby frekwencja w klasie w okresie jednego tygodnia była 0. Nauczyciele w pracy byli. Co wpisać w takim przypadku do dziennika?
- Nauczycielka w gimnazjum zatrudniona była: od 01.09.2007 r. do 31.08.2008 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2008 r. do 31.08.2009 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2009 r. zatrudnienie przez mianowanie (18/18 etatu - czas nieokreślony). W maju 2012 r. nauczycielka otrzymała wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w części dotyczącej zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (na 15/18) i wyraziła pisemną zgodę na tę zmianę (w wypowiedzeniu nie ma na jaki okres jest zmiana). Jednak od 01.09.2012 r. dostała w zastępstwie nieobecnej nauczycielki godziny i miała pełen etat do 27czerwca 2013 r. Od 1 września 2013 miała również pełen etat do 31 sierpnia 2014 r. (warunki z aktu mianowania). W maju podpisała analogiczne jak wyżej wypowiedzenie warunków, ale od września 2014 r. znów w zastępstwie miała pełen etat. Czy w/w sytuacja jest poprawna prawnie i jakie dokumenty dyrektor powinien uzupełnić tej nauczycielce (porozumienie, aneks, itp.)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien postąpić dyrektor, któremu organ prowadzący nakazuje (nie na piśmie) "pozbywanie się" emerytów, rozwiązywanie z nimi umowy najlepiej za porozumieniem stron, a jeśli się nie zgodzą, to za wypowiedzeniem. Nadmienię, że stanowiska pracy nie są likwidowane, a na miejsce emerytów mają być zatrudniane osoby, które nie pobierają emerytury lub też dyrektorzy mogą zatrudnić ponownie emeryta, ale tylko na umowę zlecenie (wiem, że KP nie zezwala na taką procedurę). Co powinno zostać wpisane jako podstawa wypowiedzenia umowy? Czy dyrektor może odmówić takich zwolnień? Jak najlepiej zachować się w tej sytuacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe