Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jest obowiązek tworzenia dokumentu Koncepcja pracy szkoły? Czy wystarczy plan pracy szkoły na dany rok szkolny? Jeśli jest jednak taka potrzeba bardzo proszę o podanie podstawy prawnej.
W obecnym stanie prawnym podstawą działania szkoły jest plan pracy szkoły, który zgodnie z art. 70 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) jest zatwierdzany przez radę pedagogiczną i obowiązuje przez jeden rok szkolny. Przed zatwierdzeniem plan pracy szkoły opiniuje rada szkoły (art. 80 ust. 2 pkt 4 Prawa oświatowego). Przepisy Prawa oświatowego nie wskazują zawartości planu pracy szkoły. W literaturze przedmiotu przyjmuje się, że w planie powinny znaleźć się informacje o programowaniu realizacji celów i zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych szkoły.
W poprzednim stanie prawnym tj. w świetle przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 6 sierpnia 2015 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz. U. z 2015 r., poz. 1214) szkoła lub placówka powinny były realizować przyjętą, własną koncepcję pracy. Rozporządzenie zostało uchylone z dniem 1 września 2017 r. i zostało zastąpione rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 2198). Przepisy nowego rozporządzenia nie przewidują obowiązku opracowywania koncepcji pracy szkoły.
Należy dodać, że termin "koncepcja" jest używany przez przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1428 ze zm. ). Jednym z wymaganych dokumentów, składanych przez kandydata na dyrektora szkoły, jest koncepcja funkcjonowania i rozwoju publicznej szkoły (§ 1. ust. pkt 4 ww. rozporządzenia), a komisja konkursowa ocenia tę koncepcję oraz jej członkowie mogą zadawać kandydatowi pytania (§ 5 ust. 2).
Reasumując, obowiązujące przepisy, poza procedurą konkursową, nie przewidują opracowywania dokumentu o nazwie "koncepcja pracy szkoły".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń klasy 7 roku szkolnym jest nieklasyfikowany z 6 przedmiotów natomiast z jednego ma wystawioną ocenę niedostateczną. Moje pytanie: czy jeśli uczeń nie przystąpi do egzaminu ma z automatu wystawioną z tych przedmiotów ocenę niedostateczną? A jeśli podejdzie ale będzie miał jedną jedynkę - czy wtedy przysługuje mu egzamin poprawkowy w sierpniu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Nowe rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania....określa, że podstawą klasyfikowania w szkole dla dorosłych są egzaminy semestralne. Czy w Gimnazjum dla dorosłych kształcącym w formie stacjonarnej egzaminy te mają być ze wszystkich przedmiotów po każdym semestrze, zgodnie z par.24a.1. Projekt edukacyjny Gimnazjum dla dorosłych nie dotyczy.
- Czy uczniom realizującym nauczanie indywidualne wpisuje się ocenę z zachowania?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka dokumentacja obowiązuje w szkole/jaką dokumentację należy przygotować w zakresie wprowadzenia RODO w szkole do dnia 25 maja 2018r. Jakie są obowiązku dyrektora w tym zakresie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są obowiązki dyrektora szkoły w związku z wdrażaniem RODO? Jaką dokumentację należy przygotować?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe