Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z nowymi przepisami wybór programu do nauczania poszczególnych przedmiotów w szkole powinien odbywać się wg następującej procedury: ...

PORADA PRAWNA

17 lipca 2013 Prawo oświatowe

Czy jest określony termin do którego dyrektor szkoły jest zobowiązany zatwierdzić programy nauczania? I jaką formę prawną to przyjmuje (decyzja, zarządzenie czy uchwała rady pedagogicznej)? Czy zatwierdzane programy są na rok szkolny czy cykl nauczania? Podobne pytanie dotyczy programu wychowawczego szkoły i programu profilaktycznego (rok szkolny czy cykl nauczania) jeżeli cykl to każda klasa ma inny, a to przecież nie ma sensu.

Zgodnie z nowymi przepisami wybór programu do nauczania poszczególnych przedmiotów w szkole powinien odbywać się wg następującej procedury:

1) Nauczyciel składa do dyrektora wniosek w sprawie dopuszczenia programu do użytku w szkole.

2) Dyrektor zasięga opinii rady pedagogicznej, która może być wyrażona w formie uchwały.

3) Dyrektor dopuszcza zaproponowany program przez nauczyciela do użytku w szkole.

4) Nauczyciel realizuje program w klasach, w których został dopuszczony.

5) Dopuszczone programy w szkole stanowią tzw. Szkolny zestaw programów nauczania.

 

Ponieważ dyrektor jest zobligowany upublicznić obowiązujące podręczniki w szkole na nowy rok szkolny do 15.06 (roku poprzedzającego rok realizacji), oznacza to, że cała procedura dopuszczenia programów powinna być zakończona przed tym terminem. Opinia rady pedagogicznej może mieć formę uchwały opiniującej, natomiast dyrektor dopuszcza programy. Przyjęte programy obowiązują na cały etap kształcenia, ale co roku w szkole odbywa się nabór nowych klas, w związku z tym co roku powtarza się procedurę dla nowego rocznika.

Jeśli chodzi o program wychowawczy i profilaktyki – przepisy nie wprowadzają obowiązujących terminów. Szkoły przyjmują różne rozwiązania (1 rok szkolny, 3 lata dla całej szkoły).

 

Podstawa prawna:

1) Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.),

2) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 czerwca 2012 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników,

3) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.),

4) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT