Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jest podstawa prawna, aby w trakcie trwania roku szkolnego ograniczyć nauczycielowi etat na jego wniosek?
Zasadniczno, ograniczenie etatu na wniosek nauczyciela może być zastosowane jedynie w przypadu nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Wówczas na jego wniosek zmniejsza się wymiar zatrudnienia w drodze porozumienia zmieniającego - aneks do umowy o pracę. Za zgodą obu stron można regulować stosunek pracy w każdym czasie.
W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania nie ma możliwości ograniczenia etatu na wniosek nauczyciela. To dyrektor może ograniczyć wymiar godzin nauczycielowi z przyczyn organizacyjnych (brak godzin).
Wyjątkiem od tej zasady jest ograniczenie zatrudnienia nauczyciela uprawnionego do urlopu wychowawczego. Możliwość taka dotyczy zarówno nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie mianowania.
Na podstawie art. 67d Karty Nauczyciela, nauczyciel uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć dyrektorowi szkoły pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy oraz odpowiednio obniżenie wymiaru zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru zatrudnienia w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Dyrektor jest obowiązany uwzględnić wniosek nauczyciela. Wniosek składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze zatrudnienia. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, dyrektor szkoły obniża wymiar zatrudnienia nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku nauczycieli szkół feryjnych, obniżenie wymiaru zatrudnienia może nastąpić bezpośrednio po zaprzestaniu korzystania przez nauczyciela lub drugiego rodzica lub opiekuna dziecka z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego, a w innych przypadkach - z początkiem roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany mojej szkoły przebywał na urlopie bezpłatnym 1 miesiąc. Od października wraca do pracy. Przed urlopem zatrudniony był na pełen etat. Czy mogę zatrudnić go na niepełny etat (16/18) z uwagi na brak godzin dydaktycznych? Proszę o szybką odpowiedź oraz podanie podstawy prawnej. W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela nie można zmienić w październiku wymiaru godzin na mniejszy. W szkołach feryjnych obowiązuje trzymiesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego. Nauczyciel mianowany może wyrazić zgodę na ograniczenie wymiaru zatrudnienia w trybie art. 22 KN. W związku z tym, że w razie odmowy stosuje się przepisy art. 20 KN (czyli zwolnienie), propozycja ograniczenia etatu musi nastąpić odpowiednio wcześniej, aby móc zastosować okres wypowiedzenia (3 miesiące lub skrócony - 1-miesięczny, ale też ze skutkiem na koniec roku szkolnego).
Warunek rozwiązania umowy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół nieferyjnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego. W takich przypadkach obowiązują jednak okresy wypowiedzenia. Jedyną możliwością zmiany wymiaru godzin nauczycielowi szkoły feryjnej w trakcie roku szkolnego jest porozumienie stron. Jeżeli jednak sprawa dotyczy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, musiałoby nastąpić rozwiązanie stosunku pracy i nawiązanie nowego - na podstawie umowy o pracę. Czy w takim razie powinienem zatrudnionemu nauczycielowi mianowanemu na 16/18, płacić wynagrodzenie za pełen etat czyli 18/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Etat nauczyciela oddziału przedszkolnego wynosi 22/22. W bieżącym roku szkolnym nauczycielka wyraziła na piśmie zgodę na ograniczenie zatrudnienia do 21/22 na jeden rok szkolny. Czy to jest zgodne z prawem ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik gospodarczy ukończył studia licencjackie i ma rok stażu pracy. Ile dni przysługuje mu urlopu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania realizuje w macierzystej placówce 7/18, dopełnia w innej szkole 11/18. W sumie w arkuszu macierzystej placówki ma 18/18. Moje pytanie, czy w takim przypadku traci możliwość utrzymania zatrudnienia na podstawie mianowania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnoście potwierdzania ksera z oryginałem. Czy zatrudniając nową osobę do pracy, która przynosi oryginały świadectw pracy, powinnam prosić o notarialne potwierdzenie tych świadectw, czy sama mogę zrobić kopię tych świadectw i potwierdzić zgodność ksera z oryginałem?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe