Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jest podstawa prawna do zatrudnienia osoby wspierającej opiekę w przedszkolu nad dzieckiem chorym na cukrzycę z pompą insulinową?
Żaden obowiązujący przepis nie zawiera wyraźnej podstawy prawnej do zatrudnienia dodatkowego pracownika do wspierania opieki nad dzieckiem przewlekle chorym w przedszkolu. O zatrudnieniu pracowników w samorządowym przedszkolu decyduje dyrektor, zgodnie z art. 68 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910, który formalnie może zdecydować np. o zatrudnieniu pomocy nauczyciela. Natomiast finansowanie etatu takiego pracownika należy do organu prowadzącego, a dyrektor ma obowiązek przestrzegania planu finansowego szkoły – art. 10 ust. 1 i art. 68 ust. 1 pkt 5 PO. W związku z tym zamiar zatrudnienia takiego pracownika powinien zostać wykazany w arkuszu lub aneksie do arkusza organizacji przedszkola, ponieważ przyjęcie do pracy nowej osoby wpływa na liczbę pracowników niepedagogicznych oraz pracowników ogółem; arkusz lub aneks zatwierdza organ prowadzący, pośrednio wyrażając w ten sposób zgodę na zatrudnienie pracownika do pracy z dzieckiem przewlekle chorym – art. 110 ust. 3 PO, § 17 ust. 1 pkt 4 i 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r., poz. 502).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ocena pracy nauczyciela wystawiana jest przez dyrektora szkoły na podstawie złożonego wniosku. Czy jest wskazany minimalny czas, w którym można wystawić taką ocenę? (Czy ocena dorobku może być wystawiona w ciągu 2-3 dni od daty złożenia wniosku?)
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej podstawie mogę przyjąć do szkoły podstawowej dziecko, które uczęszczało do szkoły w Anglii, od nowego roku szkolnego będzie należało do obwodu mojej szkoły, w Anglii ukończy klasę I (rocznik 2007)? Jakich dokumentów powinnam wymagać od rodzica i do której klasy skierować dziecko?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w Niepublicznym Przedszkolu Specjalnym organ prowadzący może ustalić w statucie liczbę dzieci w oddziale wyższą, od tych wskazanych dla publicznych przedszkoli specjalnych w par. 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. (Dz. U. poz. 649)?
1. W jakim zakresie ww. rozporządzenie obowiązuje niepubliczne przedszkola specjalne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę poprosić nauczycieli i innych pracowników szkoły o zdeklarowanie do jakich związków należą? Celem wskazania związków, które muszą zaopiniować arkusz organizacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może podawać uczniom, podopiecznym, wychowankom leki? Zawsze sądziłam, że nie ma takiej możliwości. Czy to prawda, że Ustawa z dnia 12.04.2019 r. o opiece zdrowotnej nakłada na nauczycieli obowiązek podawania leków w przypadku chorób przewlekłych? Proszę o komentarz jaka jest interpretacja prawna ww. zagadnienia. Proszę o podanie podstawy prawnej oraz ewentualne okoliczności opisywanej kwestii.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe