Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy każdy nauczyciel zatrudniony na krótki okres np. 7 dni musi być zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, czy są inne formy zawarcia umowy?
Przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. 2021 r., poz. 1762) w kwestii podstawy zatrudnienia nauczycieli są dość jednoznaczne. Stosownie do art. 10 ust. 1 KN stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej – w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Przepis ten dotyczy szkół prowadzonych przez JST. Z kolei przepis art. 10a KN dotyczy sposobu zatrudniania nauczycieli w szkołach prowadzonych przez podmioty prywatne, a więc w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące JST. Jedną możliwość zatrudnienia poza umową o pracę dopuszcza przepis art. 10a ust. 2 KN, zgodnie z którym w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
Reasumując, krótki okres na jaki ma być zawarta umowa – 7 dni, nie jest powodem, który usprawiedliwia odejście od reżimu zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaki system czasu pracy powinien być stosowany w internacie sosw jeżeli wychowawcy pracują od pon do piątku z nocami i w niedzielę od godz. 15. Przerwa na zajęcia lekcyjne 8:30-14. Pensum wynosi 24 godz.
- W jaki sposób należy obliczyć ekwiwalent urlopowy dla nauczyciela zatrudnionego od 27.03.2019 r. do 21.06.2019 r. na 5/22 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy jednostką budżetową,wypłacamy dodatek za staż pracy. Czy pracownikowi zatrudnionemu u nas od dłuższego czasu, który dostarczył obecnie zaległe świadectwo pracy (3 lata wstecz) należy wyrównać wysługę za trzy lata wstecz, czy płacić od następnego miesiąca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Do Przedszkola wpłynęło orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dziecka 5 letniego na okres jednego etapu edukacyjnego (2 lata) dla dziecka z zespołem Aspergera. Czy można zatrudnić nauczyciela wspomagającego dla tego dziecka od 01.09.2018 r. do końca czerwca (na 10 msc) a następnie po wakacjach tego samego nauczyciela na kolejne 10 msc; czy nauczyciel ten musi być zatrudniony bez przerwy na wyznaczony okres w orzeczeniu (2 lat)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka otworzyła staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego z dniem 1.09.2017 r. Od 7.02.2018 r. do 24.08.2018 r. korzystała ze zwolnień lekarskich. Od 25.08.2018 r. do 11.01.2019 r. była na urlopie macierzyńskim, a od 12.01.2019 r. do 31.05.2019 r. na urlopie rodzicielskim. Do kiedy należy wydłużyć jej staż (proszę o konkretną datę)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe