Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Zadania wicedyrektora szkoły powinny być zawarte w statucie szkoły. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych...

PORADA PRAWNA

09 października 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy) Kadry

Czy koniecznym jest, aby dyrektor szkoły NA PIŚMIE zawarł poszczególne dziedziny kierowania placówką oświatową, które powierza wicedyrektorowi? Czy koniecznym jest, aby wicedyrektor szczegółowe upoważnienie w tej sprawie miał na piśmie, czy też wystarczy USTNA FORMA powierzenia konkretnych obowiązków, np. nadzorowanie codziennego czasu pracy i realizacji planu urlopowego przez pracowników administracyjno-obsługowych zgodnie ze stosownymi przepisami w tym zakresie, częściowe powierzenie sprawowania czynności związanych ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego, nadzorowanie prawidłowego prowadzenia wewnątrzszkolnej dokumentacji wycieczkowej, itp.? Zgodnie z zapisami KN, czas pracy dyrektora szkoły, który jednocześnie jest nauczycielem, nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Czy zgodnie z przepisami dyrektor lub wicedyrektor powinien być obecny na terenie placówki w czasie trwania zajęć organizowanych przez szkołę (obowiązkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych, np. kół zainteresowań, zajęć wyrównawczych, gimnastyki korekcyjnej itp.)? Jeśli tak, to w jaki sposób należy zorganizować pracę szkoły zgodnie z przepisami, gdy nie ma fizycznej możliwości "zamknięcia" wszystkich zajęć z uczniami w ciągu 40 godzin zegarowych tygodniowo? Jeśli nie, to kto zgodnie z przepisami podejmuje decyzje na terenie szkoły w sytuacjach nagłych/nieprzewidzianych, gdy sytuacja taka nastąpi w czasie obecności uczniów w szkole, a dyrektora nie ma już w pracy? Czy nauczyciel ma prawo odmowy przyjęcia godziny zleconej (zastępstwo na lekcji) w sytuacji nagłej, gdy inny nauczyciel niespodziewanie poinformował szkołę np. o nieplanowanej wizycie u lekarza i związanym z nią zwolnieniem lekarskim, a to z kolei narzuca konieczność zapewnienia przez szkołę opieki uczniom?

 

Zadania wicedyrektora szkoły powinny być zawarte w statucie szkoły. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, statut szkoły określa zakres zadań nauczycieli oraz innych pracowników, w tym zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Taki zakres obowiązków lub bardziej szczegółowy można sporządzić na piśmie i przechowywać w teczce akt osobowych wicedyrektora (dla celów dowodowych).

 

Podczas zajęć pozalekcyjnych, gdy dyrektor jest nieobecny w szkole, odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów ponoszą nauczyciele prowadzący te zajęcia. Dyrektor odpowiedzialny jest za odpowiednio przygotowane sale, sprzęty, itp. oraz za przeszkolenie swoich pracowników w zakresie bhp i pierwszej pomocy.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach:

§ 13. Niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek zajęć bez nadzoru upoważnionej do tego osoby.

Na podstawie przepisów powyższego rozporządzenia, wśród pracowników szkoły dyrektor powołuje zespół powypadkowy. Dodatkowo, np. w razie wypadku, jeżeli czynności związanych z zabezpieczeniem miejsca wypadku nie może wykonać dyrektor, wykonuje je upoważniony przez dyrektora pracownik szkoły lub placówki.

Każda szkoła powinna mieć opracowane procedury postępowania w sytuacjach nagłych (kryzysowych).

 

Przydzielenie godzin doraźnych zastępstw należy do kompetencji dyrektora, w przypadkach konieczności zastąpienia nieobecnego nauczyciela, a tym samym zapewnienia uczniom opieki podczas pobytu w szkole. Tak się dzieje najczęściej w sytuacjach nagłych. W przypadku dłuższych nieobecności zastępstwa planowane są najczęściej jako zajęcia lekcyjne prowadzone zgodnie z planem przez innych nauczycieli. 

Ocena odmowy przyjęcia zastępstwa w sytuacji nagłej zależy od powodu, dla którego nauczyciel wyraża sprzeciw. Co do zasady odmowa taka może być potraktowana jako niewywiązywanie się z obowiązków pracowniczych. Dodatkowe zadania muszą być jednak dla pracownika możliwe do zrealizowania. Czasami może się okazać, że nauczyciel nie ma możliwości stawić się o określonej (wcześniejszej) godzinie w pracy lub z uzasadnionych powodów pozostania w niej dłużej.


 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT