Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy logopeda może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dzieckiem niepełnosprawnym ruchowo, w tym z afazją? Jeśli nie, to jaki specjalista może prowadzić takie zajęcia? Proszę o poradę, co zrobić, jeśli nie ma takiego specjalisty?
Logopeda może prowadzić z dzieckiem tylko zajęcia logopedyczne (w zakresie stymulacji rozwoju mowy i eliminowania jej zaburzeń), mieszczące się w ramach zadań wykonywanych na tym stanowisku zgodnie z § 25 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1280). Logopeda nie prowadzi natomiast zajęć mających na celu usprawnienie ruchowe, z powodu braku kwalifikacji - § 23 ust. 1 w zw. z § 15 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1289). Zajęcia mające na celu usprawnianie ruchu może prowadzić np. fizjoterapeuta lub rehabilitant i takich specjalistów (także bez kwalifikacji pedagogicznych) należy nadal poszukiwać do pracy z dzieckiem, z uwagi na obowiązek realizowania zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, zgodnie z § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1309).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczniowie BRISt, którzy ukończyli 18 lat w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych mają przeprowadzone szkolenie nauki jazdy pojazdem samochodowym kat. B w wymiarze 30 godzin. W jakiej formie mogą być przeprowadzone te zajęcia i w jakiej formie zapisywany jest udział w tych zajęciach na świadectwie szkolnym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń nieklasyfikowany ze wszystkich przedmiotów powinien mieć wystawioną ocenę zachowania? Jeśli tak, to czy w takim przypadku powinien uzyskać negatywną ocenę zachowania?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mamy osobę zatrudnioną jako nauczyciel, który kończy studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego dla nauczania przedmiotów zawodowych. Czy w tym przypadku ta osoba może mieć wychowawstwo na Kwalifikacyjnym Kursie Zawodowym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W klasie I na zajęciach artystycznych uczniowie realizowali tematykę związaną z teatrem na podstawie programu autorskiego,czy w II klasie mogą to być zajęcia plastyczne realizowane przez innego nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Stowarzyszenie prowadzi 2 odrębne placówki niepubliczne- szkołę oraz przedszkole. Nauczycieli zatrudnia Stowarzyszenie , wskazując miejsce wykonywania obowiązków. Placówki są osobno rozliczane finansowo.
Czy jest możliwe, by nauczyciele z jednej placówki zastępowali nauczycieli z drugiej, w przypadku zastępstw doraźnych? Czy jest możliwy zapis w umowie o pracę o takiej formie(podst.prawna)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe