Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę wypowiedzieć umowę o pracę nauczycielce zatrudnionej na czas nieokreślony (kontraktowa), która wróciła z urlopu macierzyńskiego ? Słyszałam, że są jakieś ograniczenia w tym zakresie, jeśli dziecko nie ma ukończonego pierwszego roku życia. Z tym, że rozwiązanie umowy nastąpiłoby w dniu 31 sierpnia, a wtedy dziecko będzie już po pierwszych urodzinach.
Kodeks pracy - usrtawa z 1974 r. (ze zm.)
Art. 41. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a
także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze
okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Art. 177. § 1.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Kodeks pracy stanowi, że nie wolno ani wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w okresie urlopu macierzyńskiego, czyli jest to właśnie okres ochronnny.
(Okresem tym nie jest ukończenie przez dziecko 1. rż.)
Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.)
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
3. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego.
5. Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
5a. O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia.
5b. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, dyrektor szkoły podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
Zatem wypowiedzieć i rozwiązać umowę zawartą na czas nieokreślony można w przypadkach opisanych w art. 20 ust. 1 (lub z winy pracownika - jeśli istnieją przesłanki rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie pracownika).
Jeśli więc pracownik wraca do pracy po urlopie macierzyńskim 1.09, należy sprawdzić, czy przysługuje mu urlop uzupełniający (jeśi nie wykorzystał z powodu przebywania na macierzyńskim).
Należy również pamiętać, że musi być przestrzegany tryb rozwiązania umowy poprzedzony 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, a rozwiązanie stosunku pracy w szkołach feryjnych następuje z końcem roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka była zatrudniona na zastępstwo (placówka nieferyjna) od 1.09.2014-03.02.2015 r. (kolejna umowa u tego samego pracodawcy), 04.02.-18.08.2015 r., 01.09.2015-30.06.2016 r. Proszę o podanie ile przysługiwało dni urlopu w umowie, która trwała od 04.02-18.08.2015 (początek umowy jest kontynuacją pracy u tego samego pracodawcy) oraz 01.09.2015-30.06.2016 r. (pracownica wykorzystała do sierpnia 2015 r. 35 dni urlopu a w 2016 r. 9 dni urlopu). Czy 35 dni urlopu to rok kalendarzowy czy rok szkolny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole prowadzonej przez samorząd zatrudniamy 2 palaczy-konserwatorów: jedną osobę na cały etat (8 godzin dziennie), drugą – na pół etatu (4 godziny dziennie). W niedzielę jeden z palaczy ma dyżur (na zmianę) 1,5 godziny rano (8:00-9:30) i 1,5 godz. wieczorem (18:00-19:30) Za niedzielę pracownik dostaje cały dzień wolny (poniedziałek). Co w wypadku, gdy pracownik musi przyjść w sobotę na 1,5 godziny rano (8:00-9:30) i 1,5 godziny wieczorem (18:00-19:30), jak rozliczyć te godziny? A co w sytuacji, gdy pracownik przychodzi w sobotę na 3 godz. (7:00-10:00)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel nabył prawo do zasiłku na zagospodarowanie w dniu 20 sierpnia 2018 r., gdyż w tym dniu otrzymał decyzje o uzyskaniu stopnia nauczyciela kontraktowego. Spełnia pozostałe kryteria wynikające z art. 61 ust. 1 Karty Nauczyciela , aby otrzymać zasiłek. Złożył w dniu 21.08.2018 r wniosek o wypłatę zasiłku. Wiadomo, że z dniem 1 września rozpocznie pracę w innej szkole, w innej gminie. Czy mając taką wiedzę, powinno się wypłacić zasiłek w szkole w której złożył wniosek? Jeśli tak to w jakiej kwocie jeśli od dnia 1.09.2018 nie pozostaje już w stosunku pracy ze szkołą w której złożył wniosek o zagospodarowanie. Czy dyrektor szkoły w której nauczyciel złożył wniosek może odmówić wypłacenia zasiłku informując, że nauczyciel ma prawo złożyć wniosek o jego wypłatę w ciągu roku od uzyskania tego stopnia awansu, także gdy termin ten przypada po 1 września 2018 r. sugerując złożenie wniosku w szkole gdzie nauczyciel rozpocznie pracę z dniem 1.09.2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pensum nauczyciela pracującego w grupie łączonej z dziećmi 5-6 letnimi wynosi 22 czy 25 godzin?
- Nauczycielka od 1.09.2014 r. jest na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Z obliczeń wynika, że nie będzie jej do końca roku szkolnego, gdy urodzi dziecko. Na jej miejsce została zatrudniona młoda nauczycielka, która chciałaby rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego. Jednak w umowie nowo zatrudniona ma napisane, że jest zatrudniona na czas nieobecności poprzedniej nauczycielki. Czy ma to jakiś wpływ na możliwość rozpoczęcia stażu? Czy umowa powinna mieć zapis, że nauczycielka jest zatrudniona do 31.08.2015 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe