Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy możemy zatrudnić w szkole podstawowej osobę, która posiada studia magisterskie na kierunku marketing i komunikacja w biznesie oraz przygotowanie pedagogiczne (kurs kwalifikacyjny 250+170) oraz studia podyplomowe na kierunku oligofrenopedagogika na stanowisku nauczyciela współorganizującego kształcenie lub pedagoga specjalnego (w oparciu o przepisy przejściowe do 2026 r.)? Czy taka osoba posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska wychowawcy świetlicy?
Zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2020 r., poz. 1309) w szkołach podstawowych ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych.
Wymieniona w pytaniu osoba może zostać zatrudniona w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych ponieważ posiada kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej - studia podyplomowe na kierunku oligofrenopedagogika należą do zakresu pedagogiki specjalnej.
Osoba wskazana w pytaniu posiada kwalifikacje do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela pedagoga specjalnego w szkole podstawowej do dnia 31 sierpnia 2026 r., ponieważ zgodnie z § 30a pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 1289 z późn. zm.) kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga specjalnego w szkole podstawowej do dnia 31 sierpnia 2026 r., posiada osoba, która ma kwalifikacje na poziomie ukończonych studiów magisterskich, a ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej (w tym przypadku na kierunku oligofrenopedagogika).
Niestety, nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska wychowawcy świetlicy w tejże szkole ponieważ zgodnie z § 24 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 1289 z późn. zm.) kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowawcy w świetlicy szkolnej szkoły podstawowej posiada osoba, która przede wszystkim ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej, w której prowadzona jest świetlica szkolna, określone w § 3, § 4, § 7, § 12 i § 15-22 cytowanego rozporządzenia (a kwalifikacje wymienionej w pytaniu osoby opierają się o § 30a – nie jest on wymieniony wśród paragrafów umożliwiających pracę na stanowisku wychowawcy świetlicy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest zatrudniona w pierwszej szkole w wymiarze 18/18 – jest to podstawowe miejsce pracy, a w drugiej szkole w wymiarze 4/18 – i jest to jej dodatkowe miejsce pracy. Od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. w podstawowym miejscu pracy nauczycielka złożyła wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Nauczycielka w dodatkowym miejscu pracy złożyła wniosek o urlop wychowawczy (do którego ma uprawnienia). Czy powinna złożyć wniosek o urlop bezpłatny (żeby nie stracić uprawnień do urlopu dla poratowania zdrowia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może realizować godziny ponadwymiarowe. Czy należy obniżyć jego pensum do 16 godzin tygodniowo?
- Czy mogę zatrudnić asystenta, pomoc lub nauczyciela wspomagającego do oddziału przedszkolnego przy szkole (dzieci cztero i pięcioletnie), jeśli w grupie będzie dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (niepełnosprawność ruchowa, w tym afazje). Dziecko ma niedowład kończyn dolnych i nie porusza się samodzielnie?
- Nauczycielka pracująca w przedszkolu popełniła przestępstwo umyślne jazda pod wpływem alkoholu). Od 1.03 .2018 r zostanie przesunięta na stanowisko woźnej, gdyż tak pracowała wcześniej. W październiku 2017 r. rozpoczęła studia podyplomowe, które zostały jej dofinansowane przez dyrektora placówki w styczniu 2018 r. Czy nauczycielka powinna te pieniądze zwrócić ?
- Czy mgr pedagogiki w zakresie profilaktyki społecznej zatrudniony w przedszkolu niepublicznym na stanowisku pomoc nauczyciela może pełnić sam dyżur o godz 7 rano gdy otwierane jest przedszkole i zaczynają dopiero przychodzić dzieci? Czy musi wtedy być już nauczyciel wychowania przedszkolnego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe