Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Obowiązujące przepisy nie definicja pojęć podpisu i parafki, natomiast są one rozróżnianie jako dwa odrębne pojęcia w rozumieniu potocznym: podpis musi obejmować...

PORADA PRAWNA

20 września 2019 Prawo oświatowe

Czy na pierwszej stronie legitymacji szkolnej w dolnej prawej części zawierającej zapis: (podpis dyrektora), można przyłożyć pieczątkę i zaparafować, czy należy czytelnie podpisać?

 Obowiązujące przepisy nie definicja pojęć podpisu i parafki, natomiast są one rozróżnianie jako dwa odrębne pojęcia w rozumieniu potocznym: podpis musi obejmować co najmniej nazwisko (https://sjp.pwn.pl/szukaj/podpis.html), natomiast parafka to skrót podpisu, który może być nieczytelny (https://sjp.pwn.pl/szukaj/parafka.html). Zagadnienia dotyczące wystawiania szkolnych legitymacji są najbliższe dziedzinie prawa administracyjnego. W orzecznictwie podkreśla się, że podpis musi obejmować co najmniej nazwisko z uwagi na konieczność możliwości identyfikacji osoby, która go składa. Nie jest konieczne, aby było to nazwisko w pełnym brzmieniu, gdyż dopuszczalne jest jego skrócenie, nie musi ono być także w pełni czytelne. Podpis powinien jednak składać się z liter i umożliwiać identyfikację autora, a także stwarzać możliwość porównania oraz ustalenia, czy został złożony w formie zwykle przezeń używanej; podpis więc powinien wykazywać cechy indywidualne i powtarzalne (m.in. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 czerwca 2009 r., IV CSK 78/09). W związku z tym postawienie parafy na szkolnej legitymacji nie stanowi podpisu potwierdzającego wydanie legitymacji uczniowi przez szkołę, jeśli nie można na jej podstawie ustalić nazwiska dyrektora; natomiast parafa zawierająca skrót nazwiska jest wystarczająca. Na legitymacji nie zamieszcza się pieczęci dyrektora, a jedynie pieczęć szkoły, zgodnie z załącznikami do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. z 2019 r., poz. 1700).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT