Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nagrodę jubileuszowa można wypłacić wstecz? Nauczyciel złożył 28 września 2022 r. dokumentację o zaliczenie do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Po doliczeniu tego okresu, pracownik od 4 października tego roku ma 21 lat pracy. W dniu złożenia dokumentacji tj. 28 września 2022 roku mija 11 miesięcy i 24 dni od dwudziestolecia. Czy pracodawca jest zobowiązany wypłacić nagrodę jubileuszową za 20-lecie, czy dopiero 25-lecie w 2026 r.?
Nagrody jubileuszowe przysługują wszystkim nauczycielom objętym pełnym zakresem przepisów Karty Nauczyciela bez względu na wymiar ich zatrudnienia.
Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, które z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody.
Wypłata nagrody jubileuszowej następuje po nabyciu przez nauczyciela prawa do nagrody. Zgodnie z uchwałą składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 1990 r. (sygn. akt III PZP 57/89) pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w ostatnim dniu okresu pracy uprawniającego do tej nagrody. Z kolei w uchwale z dnia 21 maja 1991 r. (sygn. akt I PZP 16/91) Sąd Najwyższy sprecyzował, że pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie.
Oczywiście powyższe zasady komplikują się, kiedy pracownik nabywa uprawnienie do nagrody jubileuszowej nie tyle w związku z latami pracy w danym zakładzie pracy, lecz w drodze zaliczenia zakończonych okresów zatrudnienia. Wówczas, moim zdaniem, dniem nabycia prawa do nagrody, jest dzień udokumentowania prawa do nagrody. Należy jednak przywołać wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 sierpnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 189/99), który stanął na przeciwnym stanowisku twierdząc, że nagroda jubileuszowa jest wymagalna niezwłocznie po nabyciu do niej prawa i od tej chwili należą się odsetki, choćby pracownik później wykazał okoliczności stanowiące przesłanki uprawniające do nagrody, a pracodawcy nie można było przypisać winy w opóźnieniu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela do terapii logopedycznej dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym w oddziale przedszkolnym w szkole ogólnodostępnej. Chłopiec jest nauczany indywidualnie, w domu. Czy wymagane są dodatkowo kwalifikacje pedagogiki specjalnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Członek związków, a jednocześnie komisji ZFŚS przebywa na urlopie zdrowotnym; otrzymałam telefon od przewodniczącego związków na dzielnicę, że ten nauczyciel będzie pracował w komisji socjalnej, mimo urlopu zdrowotnego, "bo to praca społeczna, a nie płatna". Według mnie nauczyciel przebywający na urlopie zdrowotnym nie może świadczyć żadnej pracy. Kto ma rację?
- Czy, aby zatrudnić nauczyciela na inne stanowisko, należy przenieść nauczyciela na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela? W umowie o pracę nauczyciela jest zapis, że: „jest zatrudniony w danej szkole na stanowisku nauczyciela z zachowaniem wynagrodzenia”. Ani w akcie mianowania, ani w aneksie do umowy na podstawie mianowania nie ma wskazanego konkretnego stanowiska, np. nauczyciel j. polskiego, które wskazywałoby na wysokość pensum. Nauczyciel nie będzie pracował według pensum 18 godzin, a będzie realizował jedynie godziny świetlicy i biblioteki.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy można zatrudnić pracownika na stanowisko intendenta bez ogłaszania konkursu zewnętrznego? Zgodnie ze wyjaśnieniami jakie już znalazłam w portalu: ,,Stanowisko intendenta jest zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM RADY MINISTRÓW w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, jest stanowiskiem z grupy pomocniczych i obsługi". Czy w związku z tym należy stosować zasady naboru na stanowisko urzędnicze?
2. Czy jest obowiązek powiadamiania organu prowadzącego i kuratorium o terminie rozmowy kwalifikacyjnej nauczyciela stażysty ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od miesiąca września przedszkole i szkoła zostają połączone w zespół szkół. Do tej pory pracował i w przedszkolu i w szkole katecheta – zatrudniony na dwie oddzielne umowy (misja kanoniczna). Jest on ujęty w arkuszu organizacyjnym obu placówek. Moje pytanie brzmi, jak przekształcić teraz umowę? Czy wystarczy aneks? Czy jeśli należy rozwiązać umowę to na mocy którego artykuł z Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe