Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel historii może uczyć wos-u w gimnazjum?
Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do prowadzenia zajęć w gimnazjum posiada osoba, która ukończyła:
- studia wyższe na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem,
- studia wyższe na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu,
- studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny
oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
W opisanym przypadku, nauczyciel musiałby udokumentować, że zakres studiów z historii obejmował treści wiedzy o społeczeństwie.
W wielu szkołach nauczyciele historii uczą również wos-u na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów - kwalifikacje zostały im uznane. Osoby takie, zgodnie z § 28 rozporządzenia, jeżeli były zatrudnione w dniu wejścia w życie rozporządzenia, zachowały nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, która wchłonęła gimnazjum. Dyrektor gimnazjum zgodnie z Rozporządzeniem MEN został moim wicedyrektorem. W czerwcu burmistrz miasta wręczył tej pani powierzenie obowiązków wicedyrektora w SP. We wrześniu dostałam sygnał z Gminy, że ja mam to zrobić. Zrobiłam i powierzyłam pani pełnienie obowiązków do 31 sierpnia 2019. Ona tego nie przyjęła mówiąc, że muszę jej dać do końca jej kadencji, kiedy była dyrektorem Gimnazjum. A ten koniec jest 31 sierpnia rok później czyli w 2020 roku. Wtedy od roku już nie będzie Gimnazjów. Teraz nie wiem co zrobić. Kto ma rację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przebywający na urlopie bezpłatnym może złożyć wniosek o przyznanie pożyczki na budowę domu z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? Nadmieniam w momencie przyznania pożyczki nauczyciel spłacałby je regularnie.
- Jestem dyrektorem zespołu szkół, w którego skład wchodzi gimnazjum i szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi. Nauczyciele są zatrudnieni na jedną z wymienionych szkół. Co robić w sytuacji, gdy np nauczyciel języka polskiego uczący przez kilka lat tylko w gimnazjum w kolejnym roku szkolnym będzie miał też jedną klasę w szkole podstawowej? Podobnych sytuacji jest wiele, bo takie są potrzeby szkoły i nauczyciele nie tracą pracy. Jak rozwiązywać takie sytuacje formalnie: czy co roku dawać pismo - aneks do umowy? Czy wystarczy podanie informacji do końca kwietnia na zebraniu rady pedagogicznej - zapoznanie z arkuszem organizacyjnym, a następnie podanie przydziału czynności na zebraniu rady pedagogicznej w sierpniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji szkoły odchodzi na emeryturę. Z dniem 27 lipca w kwietniu 2024 r. otrzymałby nagrodę jubileuszową (za 25 lat pracy), do nagrody jest mniej niż 12 miesięcy czyli na podstawie § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, wypłacamy mu nagrodę jubileuszową i dodatkowo odprawę 6 miesięczna na podstawie zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w pełnym wymiarze godzin ma obowiązek prowadzenia w ramach czterdziestki dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych zaleconych uczniowi przez poradnię? Czy pedagog szkolny może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w ramach etatu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe