Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel kontraktowy, któremu organ prowadzący powierza kierowanie szkołą na 10 miesięcy, może realizować w tym czasie swój awans zawodowy na mianowanego?
Zgodnie z art. 63 ust. 10 i 13 ustawy z dnia z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm. - dalej Prawo oświatowe) kandydata na stanowisko dyrektora szkoły wyłania się w drodze konkursu. Kandydatowi nie można odmówić powierzenia stanowiska dyrektora. Jeżeli z jakichś powodów nie udało się wyłonić dyrektora w postępowaniu konkursowym, organ prowadzący organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy.
Oczywiście nauczyciel musi spełniać wymagania kwalifikacyjne wskazane § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz.U. z 2017 r. poz. 1597 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem stanowisko dyrektora może piastować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który:
• posiada wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy magister, magister inżynier lub równorzędny, oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce,
• ukończył studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie lub studia podyplomowe, z zakresu zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą prowadzony zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli,
• posiada co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub pięcioletni staż pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego;
• uzyskał co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy lub pozytywną ocenę dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku przed powierzeniem stanowiska dyrektora,
• spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym,
• ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych,
• nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną,
• nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
• nie toczy się przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,
• nie był karany zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.
Są to wymagania podstawowe, a na ich czele stoi wymóg legitymowania się stopniem nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego. Podkreślić należy, że tzw. regulacje Covid-owe, a w szczególności rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, nie wyłączyły obowiązku stosowania wymagań kwalifikacyjnych wobec kandydatów na dyrektorów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź, jaką dokumentację awansu zawodowego nauczycieli przechowujemy w szkole po zakończonym postępowaniu. Interesuje mnie zwłaszcza miejsce i czas przechowywania oceny dorobku zawodowego za okres stażu.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odbywająca staż na nauczyciela kontraktowego przebywa na zwolnieniu lekarskim ponad miesiąc tj. od 11 stycznia 2021 r. Czy wypłacanie dodatku funkcyjnego nauczycielowi z tytułu opiekuna stażu należało wstrzymać, jeśli tak to od kiedy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym awansu zawodowego. Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego 1 września 2017r., 27 lutego 2018r. uległ wypadkowi w drodze do pracy i przebywał na zwolnieniu lekarskim, po tym zwolnieniu kontynuował zwolnienie lekarskie w związku z ciąża. Nauczyciel 23 września 2018 r. rozpoczął urlop macierzyński. Z dniem 29 grudnia 2018 r. urlop macierzyński został przejęty przez męża nauczycielki a ona rozpoczęła urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy z dniem 17 stycznia 2019r. Proszę o podanie daty zakończenia stażu na nauczyciela dyplomowanego, czy teczka tego nauczyciela ma być wg "starych" przepisów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstaw prawnych w informacji o terminie rozmowy kwalifikacyjnej na nauczyciela kontraktowego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- W dokumentacji dyrektor ubiegającego się o awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego znajduje się opis i analiza wymagań określonych w § 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie awansu zawodowego. Czy dyrektor powinien dokonać opisu i analizy z punktu widzenia nauczyciela, a w sprawozdaniu ująć charakterystykę i plan rozwoju kierowanej przez niego szkoły w tym okresie, z uwzględnieniem efektów kształcenia i wychowania, czy z punktu widzenia dyrektora i nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe