Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który nabył prawo do emerytury z KN atr. 88, może przejść na tą emeryturę po przekształceniu szkoły publicznej na niepubliczną i po przepracowaniu w niej jeszcze np. 1 roku?
Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.)
Art. 86. Nauczyciel oraz członek jego rodziny mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego określonego w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z uwzględnieniem przepisów ustawy, z tym że nauczyciel zaliczany jest do pracowników wykonujących pracę w szczególnym charakterze.
Art. 88 ust. 1, art. 91b ust. 2 pkt 3 ustawy - Karta Nauczyciela:
Nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę.
Art. 91b. 1. Do nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć nie stosuje się przepisów art. 54-61, 71, 72 i 86-91.
2. Do nauczycieli zatrudnionych w:
(...)
3) przedszkolach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. a, oraz szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy art. 6, art. 9-9i, art. 22 ust. 3 i 4, art. 26, art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51, art. 70a ust. 3, 4 i 6, art. 75-86, art. 88 i art. 90.
Co oznacza, że jesli pozostałe warunki do otrzymania emerytury są spełnione, praca w szkole niepublicznej nie stanowi przeszkody i nie ogranicza prawa do emerytury.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zakład pracy obejmuje zespół szkolno-przedszkolny i halę widowiskowo-sportową. Zespół pracuje w systemie podstawowy od poniedziałku do piątku natomiast hala – siedem dni w tygodniu w systemie podstawowym. Jak ustalić warunki zatrudnienia pracownikom hali pracujących w soboty i niedziele przy zachowaniu 40 godzin tygodniowo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z planem naboru do klas pierwszych nauczycielka będzie miała pół etatu od września (pierwszą organizację należy złożyć do 30 kwietnia). Jeśli jednak szkoła nie zbierze odpowiedniej liczby uczniów, nauczycielka ta pół etatu mieć nie będzie (po wstępnej rozmowie zgodziła się na niepełny wymiar zatrudnienia). Czy dyrektor powinien zatem zwolnić ją z dniem pierwszego września, biorąc pod uwagę, że może którejś z pierwszych klas nie być, co jest bardzo prawdopodobne. Z góry dziękuję za odpowiedź!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września w szkole prywatnej nauczyciele będą zatrudniani na umowę o pracę. Które przepisy z Karty Nauczyciela będą miały zastosowanie w stosunku do tych nauczycieli?
- Witam!
Moje pytanie dotyczy możliwości zaliczenia do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze okresów, kiedy pracownik podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników. Otóż pracownica przedłożyła wystawione przez KRUS zaświadczenie potwierdzające te okresy (pojedyncze miesiące w latach 2004-2012) oczekując, że zostaną one wliczone do okresu uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę oraz do nagrody jubileuszowej. Czy jest podstawa prawna, aby tak postąpić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniam psychologa na 1/2 etatu. W tym roku szkolnym będzie prowadzić zajęcia doradztwa zawodowego w klasie 7 w wymiarze 10 godzin rocznie. Jak mam jej płacić za te godziny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe