Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który opracował program autorski musi poprosić o opinię metodyka, jeżeli zawarł ten program podczas realizacji awansu na nauczyciela dyplomowanego?
Jednym z wymagań, jakie musi spełnić nauczyciel mianowany ubiegający się o stopień awansu nauczyciela dyplomowanego jest opracowanie i wdrożenie programu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych odpowiednio z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem w sprawach nieletnich (§ 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz. U. z 2013 r., poz. 393). Rozporządzenie nie nakłada obowiązku uzyskania opinii metodyka w związku z takimi działaniami nauczyciela. Nadto na podstawie art. 22a ust. 1 i 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm. w przypadku wdrażania programu nauczania, nauczyciel jest zobowiązany przedstawić go dyrektorowi; następnie dyrektor zasięga opinii rady pedagogicznej i zatwierdza program. Również u.s.o. nie wymaga przedstawienia przez nauczyciela opinii metodyka dotyczącej programu nauczania. Taką opinię nauczyciel, który opracował program autorski, może przedstawić na zasadzie dobrowolności.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o ocenę, czy tak można rozwiązać problem awansu w przedszkolu niepublicznym: dyrektor jest nauczycielem dyplomowanym, trzech nauczycieli rozpoczęło staż na stopień nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel kontraktowy właśnie złożył wypowiedzenie, na razie na jego miejsce nie ma nikogo. Jeżeli dyrektor zostaje opiekunem stażu, a organ prowadzący utworzy stanowisko wicedyrektora, to nauczyciele zrealizują staż i można będzie powołać komisję kwalifikacyjną? Czy to akceptowalne rozwiązanie? Czy aby powołać wicedyrektora należy dokonać zmiany w statucie? Obecnie nie ma takiego zapisu. Czy wicedyrektor musi być nauczycielem, czy może być bardziej menadżerem?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w szkole od 2007 r. uzyskała stopień awansu nauczyciela kontraktowego w lipcu 2008r. Później przebywała dwa razy na urlopie macierzyńskim lub zwolnieniu lekarskim. Czy o ten czas należy jej przedłużyć odstęp czasowy pomiędzy awansem z nauczyciela kontraktowego na mianowanego (w sumie nie przepracowała w szkole wymaganych dwóch lat, chociaż była zatrudniona w szkole).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- PROSZĘ O WZÓR OCENY PRACY NAUCZYCIELA MIANOWANEGO ( PO ZAKOŃCZENIU STAŻU NA DYPLOMOWANEGO) PO 1 STYCZNIA 2019 R. (WZÓR + PODSTAWA PRAWNA).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego 1.09.18 r. Staż zakończył 31 sierpnia 2019.
Wniosek o dokonanie oceny dorobku wpłynął 04.09.19 r.
Projekt oceny dorobku zawodowego wpłynął 05.09.19 r.
Ocena dorobku zawodowego pozytywna 23.09.19 r.
Do kiedy (najpóźniej) dyrektor szkoły musi powołać komisję kwalifikacyjną na stopień nauczyciela kontraktowego i w jakim terminie musi odbyć się postępowanie kwalifikacyjne?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w latach 1992-1993 oraz 1993-1997 pracował w szkole, następnie w instytucjach nie związanych ze szkołą, a od 2014 do teraz znowu pracuje w szkole. Po ukończeniu studiów w 1993 i pracy w szkole w 1996 uzyskał mianowanie na nauczyciela mianowanego. Ponieważ w latach 1997-2014 nie był nauczycielem awans na nauczyciela mianowanego wygasł. Jest nauczycielem kontraktowym. Czy można zastosować skrócony okres na wniosek nauczyciela na nauczyciela mianowanego, czy musi to być pełny okres 2 lat 9 miesięcy.
Nauczyciel twierdzi ,że uzyskał wiedzę na temat skróconego czasu telefonicznie w Kuratorium. Proszę o wyjaśnienie i podstawę prawną. Nauczyciel nie posiada stopnia naukowego i nie jest i nie był nauczycielem akademickim.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe