Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel mianowany, który nie pracuje w szkole od 10 lat może wrócić do szkoły na starych zasadach, tj. nie stracił prawa do wykonywania zawodu i nadal jest nauczycielem mianowanym? Czy osoba , która ukończyła studia pedagogiczne i nigdy nie pracowała w szkole może w każdej chwili podjąć pracę w szkole, czy ma jakiś czas na podęcie takiej pracy?
TAK. Nauczyciel mianowany, który nie pracuje w szkole od 10 lat może wrócić do nauczania w szkole. Nie traci on ani uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela, ani stopnia awansu zawodowego. Osoba, która nigdy nie pracowała w szkole, a spełnia wymagane przez przepisy prawa wymagania do zajmowania tego stanowiska, może w każdym czasie rozpocząć pracę w szkole, niezależnie od czasu jaki upłynął od ukończenia studiów pedagogicznych.
Zasady wykonywania zawodu nauczyciela reguluje Karta Nauczyciela
Przepisy prawa nie zawierają żadnych przepisów, które mówiłyby, że w razie niepodjęcia pracy w zawodzie nauczyciela w ciągu jakiegoś okresu, uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela zostają utracone. Żaden przepis nie przewiduje również utraty uprawnień w przypadku przerwy w wykonywaniu zawodu.
Zasady wykonywania zawodu nauczyciela reguluje Karta Nauczyciela. Zgodnie z art. 9 ust. 1 KN stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która:
- posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje;
- przestrzega podstawowych zasad moralnych;
- spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.
Szczegółowe kwalifikacje odnośnie nauczycieli, ich wykształcenia w związku z zatrudnieniem w określonych typach szkół i placówek określa ponadto rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
Ani w Karcie Nauczyciela, ani w podanym wyżej rozporządzeniu nie ma mowy o utracie uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela, spowodowanej przerwą w nauczaniu, bądź niepodjęciem pracy w zawodzie nauczyciela w ciągu jakiegoś określonego czasu.
Oznacza to, że osoba mająca odpowiednie kwalifikacje, która przestrzega podstawowych zasad moralnych oraz spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela, może podjąć pracę w szkole, nawet jeśli miała przerwę w wykonywaniu zawodu lub wcale nie rozpoczęła pracy w szkole lub placówce.
Reforma systemu awansu zawodowego nauczycieli
W omawianym przypadku nauczyciel mianowany miał 10-letnią przerwę w nauczaniu. Oznacza to, że pracował w szkole jeszcze po wejściu w życie ustawy z 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która wprowadziła określone stopnie awansu zawodowego.
Na podstawie art. 10 ust. 3 niniejszej ustawy, nauczyciele spełniający wymagania kwalifikacyjne, zatrudnieni na podstawie mianowania przed dniem wejścia w życie ustawy (przed 6 kwietnia 2000 r.), uzyskali z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego z dniem ponownego zatrudnienia w przedszkolu, szkole, placówce, jeżeli przerwa w zatrudnieniu nie przekraczała 5 lat.
Jednakże w omawianym przypadku przepis ten nie ma dla nas żadnego znaczenia, ponieważ nauczyciel mianowany pracował w szkole po wejściu w życie niniejszej ustawy. Nauczyciel ten może wrócić do nauczania w szkole. Nie traci on ani uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela, ani stopnia awansu zawodowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole zatrudniającej 46 nauczycieli i 17 pracowników administracji i obsługi- inspektorem BHP jest pracownik administracji. Na jakiej podstawie należy go zatrudnić- powierzenia czy umowy zlecenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września trzeba zatrudnić wszystkich nauczycieli na umowę o pracę. Panie do zajęć dodatkowych przychodzą np. na 30 min., 45 min. itp. tygodniowo. Moje pytanie brzmi, czy jest jakaś stawka minimalna jaką trzeba dać np. na godzinę tym paniom? Czy stawka za zajęcia zależy od dyrektora? czy jest na to jakiś przepis prawny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy w przedszkolu kuchnię, w której pracują 4 osoby. Do 30.08. 2019 r. Panie wykonywały pracę w kuchni na terenie przedszkola, ale zatrudnione były w Szkole Podstawowej na terenie tej samej gminy. Od 1.01.2020 r.zostały pracownikami przedszkola. W szkole nie rozwiązano z nimi umowy (dlatego nie mogę z nimi zawrzeć nowej). Dyrektor szkoły twierdzi, że zostały one przeniesione i nie trzeba zawierać nowej umowy - stara umowa obowiązuje nadal.
Moim zdaniem powinny dostać świadectwo pracy ze szkoły i być zatrudnione w przedszkolu. Czy słusznie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak nalicza się dodatek za pracę w oddziałach dwujęzycznych? Jaki akt prawny to reguluje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym zatrudnić nauczyciela – kandydatka ma ukończone studia licencjackie z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej (studia 3-letnie, I stopnia) oraz tytuł magistra z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej (studia 2-letnie II stopnia). Czy posiada ona kwalifikacje do pracy w przedszkolu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe