Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel pełniący funkcję kierowniczą będzie miał prawo do urlopu za miesiące: wrzesień, październik, listopad, grudzień 2022 r. w przypadku kiedy umowa zawarta na czas określony kończy się 31 sierpnia 2022 r., natomiast od 1 września 2022r. będzie obowiązywała nowa umowa również na stanowisko z funkcją kierowniczą?
W stanie faktycznym, o którym mowa w pytaniu pracownik – nauczyciel pełniący funkcję kierowniczą w ciągu jednego roku kalendarzowego będzie zatrudniony na podstawie 2 umów o pracę z tym samym pracodawcą. Oznacza to, że dojdzie do ustania stosunku pracy (w sierpniu 2022 r.) i następnie między stronami zostanie ponownie nawiązany stosunek pracy (we wrześniu 2022 r.).
Zakładając, że w pytaniu jest mowa o nauczycielu zatrudnionym w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1762), to należy zastosować przepis art. 64 ust. 2a oraz ust. 5a i 5b. Pierwszy wskazany przepis określa wymiar urlopu wypoczynkowego w skali roku kalendarzowego przysługującego nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole – nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Z kolei stosownie do art. 64 ust. 5a Karty Nauczyciela nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami. Na podstawie art. 64 ust. 5b Karty Nauczyciela powyższy przepis stosuje się odpowiednio do dyrektora i wicedyrektora szkoły oraz nauczyciela zajmującego inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczyciela, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze.
Z powyższych przepisów wynika, że należy ustalić wymiar urlopu proporcjonalnego z pierwszej umowy o pracę i z drugiej umowy o pracę. Zakładając, że nauczyciel pracował na stanowisku kierowniczym w styczniu 2022 r., to z pierwszej umowy o pracę nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 24 dni urlopu wypoczynkowego (8/12 x 35 = 23,33 po zaokrągleniu 24 dni urlopu). Wymiar z drugiej umowy o pracę będzie wynosił 11 dni (4/12 x35 = 11,66). Ponieważ już raz dokonano zaokrąglenia, to przy obliczaniu drugiego wymiaru urlopu wypoczynkowego już się nie zaokrągla wyniku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Gimnazjum, którym kieruję z dniem 1 września 2017 zostanie włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej. Z dniem 31.08.2017 upływa okres na jaki powierzono mi stanowisko dyrektora gimnazjum. Dyrektor szkoły podstawowej do której zostanie włączone gimnazjum zaproponował mi stanowisko nauczyciela w tej szkole. W związku z tym, kto przekazuje mi pisemną informację o której mowa w art. 236 ustawy z 14 grudnia 2016 Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe?
- Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa dyrektor szkoły może udzielić rocznego urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi, który w tej chwili jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, natomiast od września będzie zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu? Czy taki nauczyciel spełnia wymagania dotyczące udzielenia mu urlopu dla poratowania zdrowia? Jaka jest procedura udzielania w/w urlopu? Jakie zadania leżą po stronie dyrektora szkoły. Proszę o wyjaśnienie sprawy i podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony w naszej placówce do 30 czerwca 2012 r, w tym czasie przebywał na L-4 dwa tygodnie. Czy nuczycielowi należy się trzynastka za 2012.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z uwagi na ograniczenie funkcjonowania szkół związane z COVID-19, również pracownicy niepedagogiczni częściowo objęci zostali systemem zadaniowego czasu pracy przebywając w wyznaczonych dniach w domu. Jak w ewidencji czasu pracy zapisać czas zadaniowy, który zwykle pracownik potwierdza podpisując listę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole w ramach wf w kl.I-III/SP prowadzone są zajęcia na basenie, prowadzi je instruktor. Jakie zadania ma pełnić n-l, który ma przydzielone zajęcie i zapłacone, chociaż je nie prowadzi? Czy powinien otrzymać wynagrodzenie za lekcje? Czy są to zajęcia opiekuńcze w ramach 40 godz. tygodnia pracy? /proszę o podstawę prawną/
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe