Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel przedszkola, który ukończył studia pedagogiczne z wychowania przedszkolnego I stopnia może ubiegać się o awans zawodowy?
Ponieważ nauczyciel posiada wymagany poziom kwalifikacji (§ 4 ust. 2 pkt 1 w zw. z § 1 pkt 5 i 7 rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz. U. z 2015 r., poz. 1264 z późn. zm.), może awansować, pod warunkiem jednak zatrudnienia w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, podjęcia zatrudnienia na stanowisku nauczyciela - stażysty najpóźniej do dnia 14 września i przedłożenia dyrektorowi do zatwierdzenia do dnia 20 września planu rozwoju zawodowego (art. 3 pkt 3, art. 9b ust. 1, art. 9c ust. 3, art. 9d ust. 1 KN, § 3 ust. 1 rozporządzenia MEN z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz. U. z 2013 r., poz. 393).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest w ciąży z dniem 31 maja 2019 r. skończyła staż na nauczyciela dyplomowanego i złożyła odpowiednią dokumentację. Czy pójście na L4 z dniem 1 lipca 2019 r. wpłynie na termin postępowania egzaminacyjnego? Czy nauczyciel będąc na tym zwolnieniu będzie mógł przystąpić do rozmowy kwalifikacyjnej?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel uzyskał 7 lipca 2022 r. awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego, jakie zasady obowiązują go na awans na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 1 września 2022 r jest zatrudniona w szkole podstawowej ogólnodostępnej na stanowisku wychowawcy świetlicy w pełnym wymiarze godzin (26/26). Wcześniej, tj. w 1985 r. ukończyła studium pedagogiczne (posiada świadectwo ukończenia) zorganizowane przez Oddział Doskonalenia Nauczycieli, na podstawie Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 22 maja 1981 r. w sprawie zasad uzyskiwania kwalifikacji pedagogicznych przez czynnych nauczycieli szkół podstawowych i placówek oświatowo- wychowawczych, uzyskując tym samym kwalifikacje w rozumieniu art. 9, ust. 1 KN. Nauczycielka posiada także dyplom ukończenia studium kwalifikacyjnego z zakresu pedagogiki specjalnej, na podstawie którego uzyskała kwalifikacje do prowadzenia pracy w szkołach i placówkach kształcenia specjalnego dla dzieci upośledzonych umysłowo (podstawa prawna: zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 5 maja 1983 r. w sprawie utworzenia studium pedagogicznego w zakresie pedagogiki specjalnej). Na bazie ww. przygotowania nauczycielka była zatrudniona przez 7 lat i 9 miesięcy w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym od dnia 4 września 1984 r. do 31 maja 1992 r. na stanowisku wychowawcy internatu, po czym wyjechała za granice i tam pracowała w innej branży. 30 czerwca 2022 r. dyrektor szkoły nadał nauczycielce stopień nauczyciela kontraktowego w oparciu pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy i mając na uwadze fakt, że nauczycielka uzyskała status nauczyciela mianowanego przed kwietniem 2000 r. (1992 r.), a miała wieloletnia przerwę w oświacie. Jak wygląda w takim przypadku awans zawodowy nauczycielki?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy - bibliotekarz - będący emerytem w roku ubiegłym pracował w szkole na pełny etat. W tym roku szkolnym w wymiarze 20/30.Czy może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Od poprzedniego stażu (na kontraktowego) upłynęło kilka lat. Czy emerytowany nauczyciel może otworzyć staż? Czy mam brać pod uwagę dwuletni okres między stażami czy okres pracy w danej placówce? Jesteśmy szkołą feryjną, ponadpodstawową.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak obliczyć datę zakończenia stażu nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego rozpoczętego 1.09.2017 r. (koniec 31.05.2020 r.), jeśli nauczyciel przebywał w okresach:
• 10.02.2020–11.08.2020 r. – na zwolnieniu lekarskim,
• 12.08.2020–29.12.2020 r. – na urlopie macierzyńskim,
• 30.12.2020–25.06.2021 r. – na urlopie rodzicielskim?
Czy w tej sytuacji przedłużamy staż o czas nieobecności nauczyciela, czy o czas brakujący do zakończenia stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe