Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel przedszkola w zespole szkolno-przedszkolnym ma prawo do urlopu na żądanie poza okresem feryjnym?
Nauczyciel przedszkola zatrudniony w zespole szkolno-przedszkolnym jest uprawniony do urlopu na żądanie również poza okresem feryjnym. Występuje jednak kilka sytuacji, kiedy pracodawca może odmówić temu nauczycielowi udzielenia urlopu na żądanie.Wymiar urlopu i sposób jego udzielania zależy od typu szkoły lub placówki
Wymiar urlopu i sposób jego udzielania zależy od typu szkoły lub placówki, w której nauczyciel jest zatrudniony (placówka feryjna, nieferyjna).
Ustawodawca, wprowadzając do Karty Nauczyciela (dalej: KN) pojęcie „zespołu", nie dokonał dalszych zmian ustawy w miejscach, które z faktu zatrudnienia w danym typie szkoły (lub placówki) wyprowadzają skutek prawny w postaci powstania określonych uprawnień pracowniczych (np. do urlopu wypoczynkowego).
W związku z tym w ramach jednego zespołu szkół prawo do urlopu na żądanie będzie przysługiwało tylko tym nauczycielom, którzy wykonują pracę w szkole (lub placówce) nieferyjnej, tj. takiej, w której organizacji pracy ferie nie zostały przewidziane (np. przedszkolu).
Dyrektor może odmówić udzielenia urlopu na żądanie
Występuje jednak kilka sytuacji, kiedy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie. Dyrektor może odmówić nauczycielowi udzielenia urlopu na żądanie w sytuacji, gdy pracownik:
- w całości wykorzystał urlop na żądanie w danym roku kalendarzowym,
- nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego,
- wykorzystał cały urlop wypoczynkowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy przyznania urlopu uzupełniającego po urlopie rodzicielskim. Otóż nauczycielka kończy roczny urlop rodzicielski 18.08.2021 r. Czy przynależny jej urlop uzupełniający za 2020 r. może wybrać, za zgodą dyrektora szkoły, od 01 września 2021 r., czy musi bezpośrednio po zakończonym urlopie rodzicielskim czyli od 19.08.2021 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jednostka nieferyjna. Nauczyciel mianowany otrzymuje, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, propozycję ograniczenia zatrudnienia na podstawie art. 22 ust. 2 KN, do wymiaru 12/18 datowane na dzień 27 sierpnia 2015. Przyczyną jest zmniejszenie liczby oddziałów i zmiany w arkuszu organizacji na rok szkolny 2015-2016.
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia powinno być złożone w formie pisemnej do dnia 31 sierpnia 2015 r. Nauczyciel od dnia 27 sierpnia 2015 r. do dnia 13 września 2015 r. przedkłada zwolnienie lekarskie. Czy należy wypowiedzieć stosunek pracy w związku z brakiem pisemnej zgody na ograniczenie wymiaru godzin? Jeśli tak jakie terminy należy zachować i jak wygląda obecna sytuacja w/w nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy na świetlicy wiejskiej prowadzonej przez ochotniczą straż pożarną mogą być zatrudnieni nauczyciele na podstawie Karty Nauczyciela? Jeżeli nie, to na jakiej podstawie i ile wynosi wymiar tygodniowej pracy? Czy pracując na stanowisku wychowawca w wymiarze 1/2 etatu należy się połowa urlopu wypoczynkowego, ile dni?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaką procedurę należy zastosować w przypadku kiedy nauczycielka przedszkola zatrudniona na czas nieokreślony chce przejść do innego przedszkola na znajdującego. Dla obydwu przedszkoli organem prowadzącym jest ta sama Gmina Miejska. Proszę o informację czy nauczycielka powinna się zwolnić z pracy, czy można to zrobić za porozumieniem stron jeśli Organ prowadzący wyraża na to zgodę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy umowa-zlecenie zawarta z nauczycielem, który jest zatrudniony również w innej placówce i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie wyższe niż minimalne, od 1 stycznia 2016 r. musi być uzusowiona?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe