Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciel przedszkola zatrudniony w zespole szkolno-przedszkolnym jest uprawniony do urlopu na żądanie również poza okresem feryjnym. Występuje jednak kilka sytuacji, kiedy...

PORADA PRAWNA

05 grudnia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy nauczyciel przedszkola w zespole szkolno-przedszkolnym ma prawo do urlopu na żądanie poza okresem feryjnym?

Nauczyciel przedszkola zatrudniony w zespole szkolno-przedszkolnym jest uprawniony do urlopu na żądanie również poza okresem feryjnym. Występuje jednak kilka sytuacji, kiedy pracodawca może odmówić temu nauczycielowi udzielenia urlopu na żądanie.Wymiar urlopu i sposób jego udzielania zależy od typu szkoły lub placówki
Wymiar urlopu i sposób jego udzielania zależy od typu szkoły lub placówki, w której nauczyciel jest zatrudniony (placówka feryjna, nieferyjna).

Ustawodawca, wprowadzając do Karty Nauczyciela (dalej: KN) pojęcie „zespołu", nie dokonał dalszych zmian ustawy w miejscach, które z faktu zatrudnienia w danym typie szkoły (lub placówki) wyprowadzają skutek prawny w postaci powstania określonych uprawnień pracowniczych (np. do urlopu wypoczynkowego).

Zatem sposób realizacji urlopu wypoczynkowego – w tym urlopu na żądanie – uzależniony jest od typu szkoły (lub placówki), w jakiej dany nauczyciel wykonuje pracę, a nie od kryterium zatrudnienia nauczyciela w zespole szkół.

W związku z tym w ramach jednego zespołu szkół prawo do urlopu na żądanie będzie przysługiwało tylko tym nauczycielom, którzy wykonują pracę w szkole (lub placówce) nieferyjnej, tj. takiej, w której organizacji pracy ferie nie zostały przewidziane (np. przedszkolu).

Oznacza, to że w opisanym przypadku nauczyciel przedszkola w zespole szkolno-przedszkolnym uprawniony jest do urlopu na żądanie, również poza okresem feryjnym.

Dyrektor może odmówić udzielenia urlopu na żądanie
Występuje jednak kilka sytuacji, kiedy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie. Dyrektor może odmówić nauczycielowi udzielenia urlopu na żądanie w sytuacji, gdy pracownik:

  • w całości wykorzystał urlop na żądanie w danym roku kalendarzowym,
  • nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego,
  • wykorzystał cały urlop wypoczynkowy.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT