Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel (psycholog, pedagog) może być zatrudniony w poradni psychologiczno-pedagogicznej na 1,5 etatu?
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z poźn. zm., dalej: KN) nauczyciel, w zależności od tego jakim stopniem awansu zawodowego się legitymuje może być zatrudniony na umowę o pracę lub poprzez mianowanie. Zakładając, że mamy do czynienia z publiczną poradnią psychologiczno-pedagogiczną. W przypadku jednostki niepublicznej, nauczyciela zatrudnia się w parciu o zapisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. W jednostkach niepublicznych praktykuje się również możliwość świadczenia usług w oparciu o zapisy ustawy kodeks cywilny (zlecenie, umowa o świadczenie usług).
Co do wymiaru, to jeżeli obie strony pozostają w zgodzie i porozumieniu, nie ma przeszkód co do tego, aby nauczyciel poradni pracował w wymiarze przekraczającym pełen etat. Jednakże, w przypadku nauczyciela poradni publicznej trzeba zadbać o to, żeby uzyskać jego zgodę na świadczenie pracy w godzinach ponadwymiarowych i pamiętać o ograniczeniach wynikających z art. 35 KN, który stanowi, że godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw przydziela się tylko i wyłącznie w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania. Maksymalny wymiar przydziału to 1,5 etatu, a bez zgody nauczyciela do ¼ obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela - wychowawcę klasy 3 (zwolnienie do końca roku szkolnego) zajęcia w tej klasie z zakresu edukacji matematycznej może prowadzić Osoba wskazana poniżej: - profesor matematyki, - jednocześnie - Wiceprezes spółki prowadzącej szkołę, - niezatrudniony w szkole ( nie może być zatrudniony w szkole jako wiceprezes Spółki prowadzącej placówkę - konflikt interesów). Czy trzeba zawrzeć z nim jakąkolwiek umowę ? Czy zajęcia z podstawy programowej - edukacja matematyczna w edukacji wczesnoszkolnej - mogą być przez Niego w ramach wolontariatu? Jeśli prowadzenie tych zajęć przez opisaną Osobę w tej klasie nie jest możliwe - co powinien zrobić dyrektor szkoły postawiony przed faktem dokonanym i osobami nieznoszącymi sprzeciwu ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, pracownik obsługi (szatniarz) otrzymał wypowiedzenie w związku z redukcją etatów. Wypowiedzenie kończy się z dniem 30.06.2013 r. W dniu 08.05.2013 r. zatrudniliśmy innego pracownika na zastępstwo za sprzątaczkę, która przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w takiej sytuacji powinniśmy nie przedłużać umowy dla sprzątaczki (zatrudnionej na zastępstwo) a zatrudnić w ramach zastępstwa szatniarza. Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi szkoły dostarczył zaświadczenie wystawione przez powiatowy urząd pracy potwierdzające odbywanie stażu przez 6 m-cy (na podstawie art. 53 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). W zaświadczeniu nie ma informacji, że bezrobotny pobierał w tym czasie stypendium z tytułu odbywania stażu.
Czy na podstawie tego dokumentu pracownikowi można zaliczyć okres odbywania stażu do wysługi lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na podstawie art. 68 KN nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zatrudnienia może uzyskać urlop bezpłatny, a co z nauczycielem zatrudnionym na pół etatu lub trochę więcej? Czy do niego należy stosować Kodeks Pracy? Jeśli tak, to jakie ma uprawnienia urlopowe? Czy nauczycielom (zatrudnionym w pełnym i niepełnym wymiarze) przysługuje tzw. urlop na żądanie? Czy dyrektor musi udzielać w/w urlopów, czy jest to jego dobra wola?
- Czy nauczycielowi mianowanemu przebywającemu na urlopie macierzyńskim do XX.02.2018 r. można w maju 2017 r. wręczyć pismo następującej treści: W związku ze zmianami organizacyjnymi wynikającymi z organizacji roku szkolnego 2017/2018 oraz zatwierdzonym przez organ prowadzący arkuszem organizacyjnym, na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60), proponuję Pani: 1.Zatrudnienie na stanowisku wychowawcy świetlicy w Szkole Podstawowej nr... (ta sama szkoła, w której jest zatrudniona obecnie) w pełnym wymiarze czasu pracy (1 etat) na zasadzie przeniesienia ze stanowiska nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej – od dnia 1 września 2017 r. ; 2.Przejście na własną prośbę w stan nieczynny. Termin udzielenia przez Panią odpowiedzi wynosi 14 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma. W przypadku niewyrażenia zgody na proponowane warunki, na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60), rozwiązuję z Panią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 31 sierpnia 2017 r. W takiej sytuacji na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60), będzie Pani przysługiwała odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Niniejsze wypowiedzenie stanie się bezskuteczne w przypadku złożenia przez Panią, w terminie do 30 dni od daty doręczenia niniejszego wypowiedzenia, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny – art. 20 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60). W terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w...
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe