Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę może uzyskać zwolnienie na czas pobytu jego 10 letniego dziecka w szpitalu? Czy może zwrócić się do pracodawcy o świadczenie opiekuńcze?
W związku z chorobą dziecka, nauczyciel może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego - zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny. W przypadku, gdy dziecko przebywa w szpitalu, o tym czy zachodzi koniczność osobistego sprawowania opieki nad nim przez rodzica decyduje lekarz leczący dziecko w szpitalu. Jeżeli wystawi rodzicowi zwolnienie lekarskie, będzie mu przysługiwał za ten okres zasiłek opiekuńczy.
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy na poniższych zasadach:
Art. 32. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
2. Za członków rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
3. Za dzieci w rozumieniu ust. 1 i 2 uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.
Co ważne, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Organ prowadzący ma zamiar utworzenia zespołu szkół poprzez połączenie szkoły podstawowej z gimnazjum. Jaka jest procedura realizacji tego zamierzenia? Czyje opinie musi uwzględnić organ prowadzący? Czy kurator wyraża zgodę na utworzenie zespołu, czy tylko opiniuje? Czy organ prowadzący musi rozpisać konkurs na dyrektora zespołu, czy może powierzyć obowiązki? Jak wygląda ewentualny konkurs na dyrektora-chodzi o przedstawicieli rodziców i nauczycieli-z obu rad, czy wspólny kandydat? Proszę o udzielenie szczegółowej informacji wraz z podaniem podstawy prawnej.
- Czy w przypadku nieprzedłużenia umowy na czas określony jednej z trzech nauczycielek należy zastosować "kryteria do zwolnienia"? Czy wystarczy informacja, że umowa kończy się i nie będzie przedłużona z tytułu braku godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie kodeksu pracy (w szkole powołanej przez stowarzyszenie) przysługuje prawo do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie art. 73 Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może udzielić urlopu wychowawczego bez zachowania terminu wskazanego w Karcie Nauczyciela (niezachowanie terminu złożenia wniosku - na jeden miesiąc przed rozpoczęciem urlopu)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy zmienić od 1 września 2017 r. pieczątkę służbową dla dyrektora zespołu szkół w skład którego wchodziła szkoła podstawowa i gimnazjum? Od 1 IX placówka składała się będzie ze szkoły podstawowej i klas II-III gimnazjum.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe