Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony od 05.11.2020 r. do 25.06.2021 r. na umowę o pracę ma prawo do trzynastki za rok 2021?
Zasadą wynikającą z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1872 ze zm.) jest to, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. W przypadku pracownika, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, prawo do wynagrodzenia rocznego powstaje, jeżeli pracownik przepracował u tego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy. W takim przypadku wysokość dodatkowego wynagrodzenia jest ograniczona proporcjonalnie do okresu przepracowanego. Wyjątki od tej zasady są przewidziane w art. 2 ust. 3 pkt 1ww. ustawy. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy, warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego, nie jest wymagane w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej).
Stosownie do art. 10 ust. 7 ustawy z dnia z 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1320 ze zm.) w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
W świetle przepisów Karty Nauczyciela jest możliwe nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły (przewiduje to wprost art. 10 ust. 7). W przypadku szkoły należy uwzględnić fakt, że pewne rozwiązania organizacyjne są planowane w perspektywie nie roku kalendarzowego, ale roku szkolnego obejmującego części dwóch lat kalendarzowych. Nauczyciel nabył więc za rok 2021 r. prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, mimo że w 2021 r. nie przepracował w szkole 6 miesięcy (przepracował 5 pełnych miesięcy i część 6.). Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego powinna być ustalona proporcjonalnie do okresu przepracowanego w 2021 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile ważna jest ocena pracy nauczyciela, a ile ocena dorobku zawodowego nauczyciela, jaka jest podstawa prawna?
- Czy można zaliczyć przedstawione informacje przez pracownika kuchni do wysługi lat oraz do nagrody jubileuszowej:
dokument wydany przez KRUS zaświadczający, że pracownik podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresach:
- 2000-07-18 do 2003-09-30 oraz 2004-01-01 do 2009-09-30 na wniosek w zakresie emerytalno- rentowym oraz wypadkowym, chorobowym oraz macierzyńskim jako rolnik?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony od dnia 1 września 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. pomiędzy pracodawcą a nauczycielem ulega przedłużeniu z mocy prawa do dnia porodu (przewidywana data porodu 25 listopada 2023 r.). Obecnie nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 20 lipca 2023 r. do 21 sierpnia 2023 r. i przewiduje dalsze zwolnienia lekarskie od pracy. Od dnia 1 września 2023 r. planowane jest zatrudnienie nauczyciela w celu zastępstwa w czasie usprawiedliwionej nieobecności wyżej wymienionego pracownika. Jednoznacznie nie można określić daty rozwiązania umowy o pracę pracownika zastępowanego, tym samym nie można określić terminu zakończenia umowy. Czy w takim przypadku można w umowie na zastępstwo zawrzeć zapis, że jest ona zawarta na czas określony – zastępstwo pracownika, nie później jednak niż do dnia porodu? Czy umowa na zastępstwo powinna być zawarta na czas zwolnienia lekarskiego pracownika zastępowanego? Czy w umowie na zastępstwo należy podać nazwisko osoby zastępowanej? Czy zamieszczenie imienia i nazwiska osoby zastępowanej w umowie o pracę zawartej z nowym pracownikiem może być naruszeniem przepisów RODO?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który nabył prawa emerytalne, powinien przejść na emeryturę do końca 2012 r.? Czy jeżeli tego nie zrobi, to będzie mógł przejść na emeryturę dopiero w wieku 67 lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie dodatku za wysługę lat.Nauczyciel ze stażem pracy 25 lat jest zatrudniony w Bursie Szkolnej w pełnym wymiarze czasu pracy i tam otrzymuje dodatek za wysługę lat w wysokości 20%. Od 7 lat pracuje także na pełnym etacie w Gimnazjum ucząc języka angielskiego. Czy dodatek za wysługę lat wypłacany w gimnazjum będzie w wysokości 7% czy 20%?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe