Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciela nieobecnego w pracy (np. z powodu załatwiania ważnych spraw rodzinnych) mogą zastąpić koledzy wpisując w dziennikach zajęć zastępstwa koleżeńskie? Czy w ten sposób jedni i drudzy nie łamią prawa?
Przepisy oświatowe nie przewidują sytuacji prowadzenia zastępstw koleżeńskich (choć wciąż jest to w wielu szkołach praktykowane). Karta Nauczyciela w art. 35 określa, że zastępstwa za nieobecnych nauczycieli są płatne.
Nieobecność nauczyciela w pracy powinnna być odnotowana, a zastępstwa oficjalnie przydzielone.
Kwestię usprawiedliwiania nieobecności w pracy reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kto ma pierwszeństwo zatrudnienia na zastępstwo do oddziału przedszkolnego? Opis sytuacji zatrudnienia: W ubiegłym roku szkolnym n-l kontraktowy K.X. zatrudniony był na zastępstwo za n-la , który przebywał na zwolnieniu lekarskim, a następnie przeszedł na urlop zdrowotny, na którym pozostanie do grudnia 2015 r. N-l K już był wcześniej u nas zatrudniony na rok na zastępstwo do oddziału przedszkolnego i sprawdził się znakomicie. N-l A.Y., kontraktowy, z umową na czas nieokreślony, pracuje kilka lat, w większości na niepełnym etacie (świetlica, Zaj. kor. komp.), z kwalifikacjami do przedszkolnego oddziału, ostatnie dwa lata przebywał na macierzyńskim i urlopie rodzicielskim, który trwa do 13 września 2015r. , w maju podpisał porozumienie (zgodę) na 10/32 etatu na zaj. kor.komp. Straszy sądem ! Jeżeli przydzielę godziny AY, to co będzie w grudniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo naliczyć urlop wypoczynkowy pracownicy, która przebywała da długotrwałym L-4, a następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym? (nieobecność ciągła od 2014r. do 20 maja 2016r.) Tzn. z roku 2014 nie wykorzystała 6 dni, za rok 2015 - należałoby się 26 dni, a za 2016r - ok 10 dni. W związku z tym czy pracownik może łącznie wykorzystać tyle dni urlopu wypoczynkowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli art. 49 ustawy Karta Nauczyciela w budżetach organów prowadzących szkoły w wysokości 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych, czy do podstawy tych naliczeń uwzględniamy nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 1.09.2014 r. jest na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Z obliczeń wynika, że nie będzie jej do końca roku szkolnego, gdy urodzi dziecko. Na jej miejsce została zatrudniona młoda nauczycielka, która chciałaby rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego. Jednak w umowie nowo zatrudniona ma napisane, że jest zatrudniona na czas nieobecności poprzedniej nauczycielki. Czy ma to jakiś wpływ na możliwość rozpoczęcia stażu? Czy umowa powinna mieć zapis, że nauczycielka jest zatrudniona do 31.08.2015 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nawiązując do poprzedniej wiadomości dokładnie sprawdzilam lata pracy nauczyciela który złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia i niezgadza mi się art. 73 ust 2 KN. Nauczycielka rozpoczęła pracę 1.09.1982 do 7.09.1983 r w placówce nie oświatowej następnie od 1.09.1983 do chwili obecnej pracuje w zawodzie nauczyciela. Urodziła się 1961 r i na dzień dzisiejszy ma ogółem pracy 39 lat 2 mies. 28 dni, a w zawodzie nauczyciela pracuje 32 lata 10 mies i 8 dni. Zgodnie z art. 88 ust 1KN na dzień 31.12.2008 r nauczycielka miała 30 lat pracy w tym 20 lat w zawodzie nauczyciela i nabyła prawa do emerytury.dlatego też zgodnie z art. 73 ust 2 KN nie przysługuje jej prawo do urlopu dla poratowania zdrowia gdyż może złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy i przejść na emeryturę chociaż nie ma powszechnego wieku emerytalnego. Bardzo proszę o potwierdzenie moich informacji czy są zgodne z prawem. Jak powinno być zredagowane prawnie pismo odmowne w odpowiedzi na wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. Do kogo to pismo powinno być skierowane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe