Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stosownie do art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z Dz.U. z 2020 r. poz. 910) sieć publicznych szkół podstawowych powinna być...

PORADA PRAWNA

10 marca 2021 Inne

Czy nauczyciele mają obowiązek odprowadzania uczniów na przystanek autobusowy (około 200 m) oraz przyprowadzania rano do szkoły? Pytanie dotyczy obowiązku dowozów uczniów do szkoły i sprawowanej opieki nad dziećmi dowożonymi do szkoły.

Stosownie do art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z Dz.U. z 2020 r. poz. 910) sieć publicznych szkół podstawowych powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego. Z kolei ust. 2 tego przepisu stanowi, że droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać:
1) 3 km – w przypadku uczniów klas I–IV szkół podstawowych;
2) 4 km – w przypadku uczniów klas V–VIII szkół podstawowych.
Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, to zgodnie z art. 39 ust. 3 Prawa oświatowego obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat – także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej;
Jeżeli chodzi o uczniów niepełnosprawnych to zapewnienie im bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej jest obowiązkiem bez względu na odległości. To samo tyczy się uczniów z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Przepisy stanowią, że to gmina zapewnia opiekę, ale tylko w czasie transportu do szkoły. Obowiązkiem gminy jest taka organizacja dowozu, która jest bezpieczna dla uczniów. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest zorganizowanie przystanku już na terenie szkoły.
Stosownie do zapisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1604) obowiązkiem szkoły, a właściwie dyrektora szkoły jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole lub placówce, a także bezpiecznych i higienicznych warunków uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek. Opieka trakcie dowozu nie mieści w tych kategoriach.


W ramach posumowania należy stwierdzić, że na gminie jako organizatorze dowozu ciąży obowiązek opieki nad uczniami podczas transportu do szkoły.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT