Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielka, która ukończyła studia magisterskie z historii i podyplomowe z matematyki może pełnić funkcje wicedyrektora w Zespole Szkół (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum)? Czy dyrektorem w takim zespole może być osoba, która ukończyła nauczanie początkowe i kurs kwalifikacyjny z biblioteki? Przeczytałam na jakimś forum, że takie osoby nie mogą być dyrektorem w gimnazjum!
Dyrektorem w zespole szkół może byc nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole lub placówce wchodzącej w skład zespołu, w której wymagania dotyczące kwalifikacji nauczycieli są najwyższe (Rozporządzenie MEN z 27.10.2009 w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora...). W przypadku zespołu szkół, w skład którego wchodzą przedszkole, szkola podstawowa i gimnazjum, najwyższe kwalifikacje wymagane są od nauczycieli gimnazjum. Dyrektor zespołu powinien więc posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska w gimnazjum. Zgodnie z rozporządzeniem MEN z 12.03.2009 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), osoba opisana w pytaniu posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza w gimnazjum, o ile ukonczyla studia wyższe. Według przepisów powyższego rozporządzenia kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-bibliotekarza posiada m.in. osoba, która posiada wyksztalcenie na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie bibliotekarstwa. W przypadku wicedyrektora sytuacja wygląda podobnie - posiada on kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjum, wiec może byc dyrektorem, a tym bardziej wicedyrektorem takiego zespołu szkół.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od tego roku w szkole jest kształcenie dualne w Technikum,uczniowie maja zajęcia w Hotelach. Pani dyrektor ma podpisać umowę z osobami, które prowadzą zajęcia z uczniami. Nie wiemy czy osoby to instruktorzy praktycznej nauki zawodu, czy nauczyciele praktycznej nauki zawodu i jakie obowiązuje pensum 22 czy 18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany chce od września 2020 r. przejść na świadczenie kompensacyjne. Zaznaczę, że nauczyciel zdecydował się na odejście ze względu na brak godzin przedmiotu. Czy należą mu się dwie odprawy 3+6?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka liczba godzin oraz kwota wynagrodzenia powinna się znaleźć w umowie o pracę dla nauczyciela w przypadku, kiedy w arkuszu organizacyjnym widnieje zapis: GN – 3,49; GU – 4; etat: 0,19 przy pensum 18. Czy prawidłowy jest zapis: 3/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pani woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do chwili obecnej) od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy należy jej się trzynasta pensja za rok 2022? Proszę o rozwiniecie odpowiedzi i podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację sytuacji- nauczyciel-bibliotekarz (wykształcenie bibliotekoznawstwo, terapia pedagogiczna, oligofrenopedagogika) zatrudniony na stanowisku nauczyciel bibliotekarz w zespole szkół (LO i GM), aktualnie na pół etatu bibliotekarza i pół etatu -9 godz.- nauczyciel zajęć korekcyjno-komensacyjnych, z pensum nauczyciela. Ilość godzin zajęć kk została zakwestionowana przez SIO, mimo zatwierdzenia projektu przez urząd. Stwierdzono, że ilość godzin zajęć kk powinna wynosić 15 – tyle ile ma bibliotekarz pracujący na pół etatu. Czy można ustalić, wyliczyć pensum nauczyciela zajęć kk, podobnie jak nauczyciela świetlicy, pedagoga, logopedy itd., jakie przepisy regulują taką sytuację? W tym momencie nauczyciel-bibliotekarz ma 15 godzin zajęć kk, 15 godz. bibliotekarza z pensum 30 godzin. Czy tak jest prawidłowo? Czy cały etat zajęć kk powinien mieć 30 godz.? Proszę o interpretację i wyjaśnienie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe