Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielka wych. fizycznego, mianowana, obecnie w trakcie kursu z zakresu przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa, może prowadzić te zajęcia w gimnazjum?
Tak, jeśli ukończy kurs kwalifikacyjny (lub studia podyplomowe) zgodne z § 3 pkt 2c ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
§ 3. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych, z zastrzeżeniem § 11 ust. 1 i 2, § 12—14, 16—22 i 24, posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje określone w § 2 lub
2) ukończyła:
a) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
c) studia wyższe na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w lit. a i b, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Ponadto, kwalifikacje do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy, realizowanych w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa oraz przedmiotu przysposobienie obronne do 31 sierpnia 2010 r. posiadali nauczyciele legitymujący się przygotowaniem z zakresu przysposobienia obronnego/edukacji dla bezpieczeństwa. Natomiast od 1 września 2010 r. kwalifikacje do prowadzenia tychże zajęć posiadają nauczyciele legitymujący się odpowiednim zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia zorganizowanego zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2009 r. w sprawie przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy (Dz. U. Nr 139,poz. 1132).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel został zatrudniony na zastępstwo na okres pełnienia funkcji burmistrza przez innego nauczyciela. Jak wygląda sytuacja nauczyciela zastępującego, gdy burmistrz na koniec swojej kadencji idzie na zwolnienie lekarskie, a powinien wracać do szkoły? Czy umowa na zastępstwo nadal obowiązuje zastępującego nauczyciela? Kto wtedy płaci byłemu burmistrzowi? Jakie nowe dokumenty należy sporządzić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę z końcem września zrezygnować z funkcji dyrektora ale także nauczyciela. Do kogo i w jakiej formie mam się zwrócić z pismem o rezygnacji.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem publicznego gimnazjum. Funkcje pełnię trzeci rok. Przez ten czas miałem trzy zastępczynie. Umowa z obecną wygasa z końcem sierpnia 2015. Od 1 IX na stanowisko zastępcy chcę powołać swoją żonę, która jest od 19 lat pracownikiem tej szkoły. Czy są jakieś prawne przeszkody abym mógł to zrobić?
- Mam zatrudnionego pracownika na stanowisku nauczyciela języka angielskiego w szkole podstawowej. Ukończyła licencjata z języka angielskiego i studia magisterskie, ale z ekonomii. Czy w związku z tym powinna mieć wynagrodzenie liczone z licencjata czy magistra?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w 1991 r. ukończył Studium Nauczycielskie o specjalności nauczanie początkowe a następnie studia magisterskie na kierunku geografia posiada kwalifikacje do pracy w przedszkolu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe