Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielom uczącym przedmiotów występujących w "ramówce" technikum jako przedmioty kształcenia zawodowego praktycznego należy ustalić tygodniową liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych jak dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół, tzn 22?
Na podstawie art. 42 ust. 3 lp. 5 KN wymiar pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół wynosi 22 godziny tygodniowo. Pojęcie praktycznej nauki zawodu definiuje § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu, Dz.U. z 2010 r. Nr 244, poz. 1626 jako zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Jest ono węższe niż pojęcie „kształcenie zawodowe praktyczne”. Jednocześnie w KN nie występuje pojęcie ani wymiar pensum nauczyciela przedmiotów kształcenia zawodowego praktycznego, zaś pensum 18 – godzinne jest określone wprost dla nauczyciela przedmiotów teoretycznych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe w wymiarze 18 godzin (art. 42 ust. 3 pl. 3 KN). W związku z tym pensum nauczyciela przedmiotów kształcenia zawodowego praktycznego powinien określić w uchwale organ prowadzący na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 KN, a w jej braku należałoby analogicznie stosować pensum 18 godzinne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od 01.11.2018 r. mogę zatrudnić na zastępstwo asystenta nauczyciela dla ucznia klasy III, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na Zespół aspergera, gdyż obecny asystent będzie przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim , a następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z obowiązkiem zatrudnienia od 1 stycznia 2016 r. dodatkowego n-la w klasie gdzie jest dziecko z zespołem Aspergera proszę o odpowiedź czy ten nauczyciel musi być zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela? Informuję, że dziecko z zespołem Aspergera obecnie jest w klasie IV.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel który zatrudniony będzie jako nauczyciel wspomagający do dziecka z niepełnosprawnością sprzężoną - upośledzenie w stopniu umiarkowanym+autyzm?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, czy pracownik, który odszedł z placówki na emeryturę i po 3 tygodniach przerwy został ponownie zatrudniony u tego samego pracodawcy może być zatrudniony na czas określony, czy powinna to być umowa na czas nieokreślony?
Czy emeryta obowiązują takie same limity umów jak wszystkich pracowników wynikające z Kodeksu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, który jest zatrudniony na 4 godz. tygodniowo w innej szkole, która nie jest jego głównym miejscem pracy powinien otrzymać świadczenie urlopowe ustalone proporcjonalnie do jego czasu pracy i okresu zatrudnienia. Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe