Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi będącemu do 31 sierpnia 2020 na urlopie zdrowotnym przysługuje urlop wypoczynkowy? Proszę o podstawę prawną.
W przedstawionej sprawie należy wyróżnić dwie sytuacje. Odmienne są zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego przez nauczycieli jednostek feryjnych i nieferyjnych.
Nauczycielom jednostek nieferyjnych (przedszkola, placówki itp.) zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U.z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Nauczyciel sam dysponuje tutaj terminem swojego urlopu i ustala go w porozumieniu z dyrektorem. W takiej sytuacji termin urlopu wypoczynkowego nie powinien pokrywać się z terminem urlopu dla poratowania zdrowia. W przypadku, gdy nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia np. od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku, nie można go pozbawić prawa do urlopu wypoczynkowego, gdyż zgodnie z art. 153 § 2. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.) nabył do niego prawo w dniu 1 stycznia danego roku.
W przypadku nauczycieli jednostek feryjnych, którym Karta Nauczyciela przyznaje prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii i wakacji sprawa jest jeszcze prostsza. Zgodnie z art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela w przypadku nie wykorzystania przez nauczyciela urlopu wypoczynkowego z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia przysługuje mu urlop uzupełniający w wymiarze do 8 tygodni. Pamiętać trzeba, że do puli 8 tygodni wchodzą również 2 tygodnie ferii zimowych, gdyż urlop rozliczany jest w latach kalendarzowych, a nie szkolnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy ma pod koniec maja bardzo ważną uroczystość rodzinną (ślub kogoś bliskiego z rodziny). Uroczystość odbędzie się za granicą, potrzebuje tydzień czasu wolnego. Na jakiej zasadzie może uzyskać zwolnienie z pracy, czy możliwe jest udzielenie mu w takim przypadku urlopu bezpłatnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin może przyznać dyrektor szkoły na zajęcia dydaktyczne uczniom(sportowcom) realizującym indywidualny tok nauki?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dokumentacja rady rodziców (regulamin, protokoły z zebrań rady rodziców) powinna się znajdować w szkole, czy w/w dokumentację przechowuje rada rodziców.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej prowadzonej przez stowarzyszenie. W szkole funkcjonuje odział przedszkolny dzieci pięcio- i sześcioletnich. Od tego roku został stworzony odział przedszkolny w szkole dla dzieci trzy- i czteroletnich. Czy dyrektor bądź organ prowadzący powinien wystąpić o opinię do Straży Pożarnej, Sanepidu i Kuratorium przed utworzeniem oddziału dla dzieci poniżej 5-ciu lat, czy musi uzyskać zgodę Urzędu Gminy, czy wystarczy tylko zmiana w Statucie Szkoły? Proszę o podanie podstawy prawnej. Dziękuję
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest możliwość, by uczeń uczył się drugiego języka np. hiszpańskiego poza szkołą, nie uczęszczając na zajęcia z języka np. rosyjskiego, który jest obowiązkowy w szkole?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe