Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi-emerytowi i emerytowi administracji i obsługi należą się wczasy pod gruszą z ZFŚS? Nadmieniamy, że nie mamy takiego zapisu w regulaminie.
Przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 923 z późn. zm.) nie definiują świadczenia nazywanego zwyczajowo wczasy pod gruszą. Wprowadzanie takiego świadczenia nie jest obowiązkowe. W tych jednak zakładach pracy, w których zdecydowano się na wprowadzenie takiego rozwiązania, wczasy pod gruszą są wypłacane jako świadczenie stanowiące dopłatę do wypoczynku organizowanego przez pracownika we własnym zakresie. Często warunkiem skorzystania z takiego świadczenia jest złożenie przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 10 dni roboczych. W przypadku powiązania wczasów pod gruszą z korzystaniem z urlopu wypoczynkowego jest oczywistym, że emerytowany pracownik nie może złożyć wniosku o urlop wypoczynkowy.
Na podstawie art. 2 pkt 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści jako byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym ze związkami zawodowymi. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Jeżeli zatem regulamin obowiązujący w szkole nie zawiera postanowień, na podstawie których emerytowani nauczyciele i emerytowani pracownicy niepedagogiczni mogliby się ubiegać o wypłatę świadczenia związanego z korzystaniem z organizowanego wypoczynku, to pracodawca nie ma obowiązku wypłacać takiego świadczenia.
Od wczasów pod gruszą należy odróżnić świadczenie urlopowe wypłacane nauczycielom na podstawie art. 53 ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy w dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej z dniem 1.04.2021 r. W związku z faktem, iż pracujemy w równoważnym systemie czasu pracy i w różnych dniach pracujemy w różnych godzinach pracy (pon. 9 godz., wt.–czw. 8 godz., pt. 7 godz.), urlop jest rozliczany w godzinach. Z poprzedniego roku pracownikowi pozostało 117 godzin pracy. W związku z powyższym dokonałam obliczeń urlopu przysługującego na 2021 rok. Tzn. 117 godz. z poprzedniego roku + urlop naliczony za okres od stycznia do marca 2021 (jeszcze wtedy wymiar czasu pracy 8-godzinny): 26/12*3 = 6,5 * 8 godz., czyli 52 godz. + okres od kwietnia do grudnia 2021 26/12*9 = 19,5 * 7 godz., czyli 136,5 godz. Razem: 52 + 136,5 = 188,5 godz. + urlop z poprzedniego roku, tzn. 188,5 + 117 = 305,5 godz. 305,5/7 godz. = 43 dni i 4,5 godz. urlopu 7-godzinnego. Urlop nie został zaokrąglony do pełnych dni, ponieważ zaokrągleń dokonujemy tylko w wybranych przypadkach, tzn. dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy (art. 154 § 2) oraz w momencie ustania stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązania takiego stosunku u kolejnego pracodawcy w tym samym miesiącu kalendarzowym (art. 1552a § 3). Nasz pracownik zatrudniony jest na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy. W tym przypadku zasada zaokrąglenia urlopu wypoczynkowego nie ma zastosowania. Proszę o interpretację, czy ww. sposób obliczenia urlopu dla pracownika jest poprawny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektorowi przedszkola, który ma 15 godzin dydaktycznych w grupie przysługuje dodatek wychowawczy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo od 10.02.2020 r. rozwiązuje umowę za porozumieniem z dniem 20.11.2020 r. Nauczyciel wykorzystał pełny urlop wypoczynkowy letni od 20.06.2020 r. do 31.08.2020 r. Czy przysługuje mu ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z racji ze zmniejszeniem liczby oddziałów w szkole nauczyciel otrzymał pismo w sprawie ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania (do 11/18). Nie wyraził zgody i zapowiedział założenie sprawy w sądzie. Czy w sądzie dyrektor będzie musiał przedstawić kryteria wyboru tego a nie innego nauczyciela?
- Od dnia 1.09.2013r. zatrudniliśmy nauczyciela mianowanego w pełnym wymiarze na zastępstwo za nauczycielkę która była w ciąży (art 10, ust.7 KN "na czas zwolnienia lekarskiego nauczyciela j.niemieckiego"). Dnia 30.10.2013r. nauczycielka urodziła dziecko, przebywała na urlopie macierzyńskim od 30.10.2013 - 28.10.2014r., po urlopie macierzyńskim udzielono nauczycielce zaległego urlopu wypoczynkowego od dnia 29.10.2014r do dnia 17.02.2015r. W czasie zaległego urlopu wypoczynkowego nauczycielka zaszła w ciążę drugim dzieckiem i od 27.01.2015r. przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Czy umowę zawartą 1.09.2013r z nauczycielem na zastępstwo mogę traktować jako jedną, czy powinnam zawierać na każdą z zaistniałych okoliczności odrębną umowę? Jeżeli tego nie zrobiłam, czy powinnam wypowiedzieć nauczycielowi za trzymiesięcznym wypowiedzeniem umowę w maju traktując ją jako umowę na czas nieokreślony (w przyszłym roku szkolnym może nie być godzin dla nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe