Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi np. języka niemieckiego należą się okulary? Nauczyciel uznał, że w czasie nauczania zdalnego pogorszył mu się wzrok i wystąpił do dyrektora szkoły z podaniem o dofinansowanie do zakupionych z tego powodu okularów.
Wniosek nauczyciela jest bezzasadny i szkoła aktualnie nie ma obowiązku dofinansowania okularów zakupionych przez nauczyciela z własnej inicjatywy. Zgodnie z § 8 ust. 2 w zw. z § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego, a pracownik użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy (średnio 8 godzin dziennie w pięciodniowym tygodniu pracy), w tym realizuje godziny w ramach pensum i inne obowiązki służbowe (przygotowywanie się do zajęć, samodoskonalenie i doskonalenie zawodowe, zadania statutowe), na podstawie art. 42 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 42c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Oznacza to, że nauczyciel będzie mógł skorzystać z dofinansowania okularów, jeśli co najmniej 4 godziny dziennie - nawet tylko w niektóre dni tygodnia - pracuje przy komputerze przy wykonywaniu obowiązków służbowych realizowanych w ramach obowiązującego czasu pracy, a jednocześnie o potrzebie korzystania z nich orzeknie lekarz medycyny pracy przeprowadzający badanie profilaktyczne (np. okresowe) na podstawie skierowania wystawionego przez dyrektora szkoły zgodnie z art. 229 § 4a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Dotyczy to natomiast wydatków na zakup okularów, poniesionych po uzyskaniu orzeczenia lekarza medycyny pracy na ww. warunkach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany jest zatrudniony w szkole podstawowej na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę na czas nieokreślony: 9/18 etatu nauczyciela matematyki, 15/30 nauczyciel bibliotekarz.od 1 .09.2017 może stracić prace jako nauczyciel matematyki (dyrektor szkoły kończy kadencję). Czy istnieją przesłanki do zatrudnienia go przez mianowanie od 1 września 2016?
- Czy mogę w arkuszu organizacyjnym przydzielić nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej dodatkowe godziny zajęć z wych. fizycznego, plastyki, muzyki, komputerowych w innych klasach I-III?
- Czy nauczyciel, który ma uprawnienia do nauczania tylko j.rosyjskiego może być zatrudniony w świetlicy szkolnej, w szkole podstawowej, w której j.ros.nie funkcjonuje?
- Nauczyciel był zatrudniony od 15.04.2015 do 28.04.2015. Otrzymał ekwiwalent pieniężny za 6 dni urlopu wypoczynkowego. Okres pracy zaokrągliłam do 1 m-ca w górę i 5,6 dni należnego urlopu za 1 miesiąc zaokrągliłam do 6 dni. Czy dobrze ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wymiar urlopu ma nauczyciel oddziału przedszkolnego zatrudniony w szkole podstawowej? Czy tak jak pozostali nauczyciele (szkoła jest jednostką feryjną)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe