Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi przedszkola będącemu na urlopie zdrowotnym od 1.01.2019 r. do 31.12.2019 r. należy się urlop wypoczynkowy za 2019 r.? Jaka jest podstawa prawna?
Stosownie do art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej siedmiu lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, może skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowi. W czasie tego urlopu nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatku wiejskiego.
Z kolei art. 64 ust. 3 KN stanowi, że nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Przedszkole z pewnością jest placówka nieferyjną.
Od 1 stycznia 2018 r. znajduje się w Karcie Nauczyciela przepis art. 66a, który mówi o tym, że w przypadku braku możliwości rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu m.in. urlopu dla poratowania zdrowia, urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin późniejszy. Z kolei część urlopu wypoczynkowego niewykorzystaną również z powodu m.in. urlopu dla poratowania zdrowia udziela się w terminie późniejszym.
Wynika z tego, że urlop ulega stosunkowemu przesunięciu. Nie można pozbawić pracownika prawa do urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka została z dniem 01.09.2016 r. zatrudniona w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej na 0,69 etatu. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwał? Urlop ma być obliczony za okres zatrudnienia trwający od 01.09.2016 r. do 31.08.2017 r. - szkoła jest szkołą samorządową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ciężarna pracownica jednostki budżetowej chorowała od początku 2014 r., a następnie w marcu 2014 r. urodziła dziecko. Podczas choroby i zasiłku macierzyńskiego otrzymywała dodatek stażowy w pełnej wysokości płacony jako osobny składnik nie wliczany w podstawę zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Za 2014 r. nie otrzymała dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Czy przysługuje jej dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2014 r. od dodatku stażowego? Czy pracodawca ma obowiązek wypłaty zaległego wynagrodzenia rocznego za 2014 r. w bieżącym okresie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop wychowawczy; placówka feryjna. Nauczycielka od 25.11.2018 r. do 20.01.2019 r. przebywa na urlopie uzupełniającym (bezpośrednio po urlopach związanych z rodzicielstwem). Od 21.01.2019 r. chce skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy w tym przypadku pracodawca powinien udzielić urlopu wychowawczego do końca zajęć dydaktycznych, żeby umożliwić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w okresie wakacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor nie poinformował PIP o sporze zbiorowym. Wszystkie inne procedury są przeprowadzone. Czy strajk jest legalny? Czy przekazać informację do PIP po terminie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, długoletni pracownik szkoły, od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. pełnił funkcję wicedyrektora. Ile przysługuje mu urlopu i do kiedy może go wykorzystać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe