Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi przysługuje urlop okolicznościowy w związku z zawarciem związku małżeńskiego z obcokrajowcem i zawartym poza granicami Rzeczypospolitej(Egipt). Jeżeli tak,to: 1. Ile dni przysługuje urlopu okolicznościowego; 2. Do kiedy może go wykorzystać nauczyciel.; 3. W jakim czasie może on być udzielony(ślub był zawarty w Egipcie w 2013, a uznany przez urząd stanu cywilnego w Polsce w VII 2015 r.)
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas objemujący 2 dni w razie ślubu pracownika.
Zwolnienie powyższe musi mieć związek ze zdarzeniem, jakim jest ślub pracownika. Zamierzeniem ustawodawcy było umozliwienie pracownikowi udziału we własnym ślubie (pracodawca musi zwolnić pracownika) bez utraty wynagrodzenia (jak w przypadku urlopu bezpłatnego). W opisanym przypadku, od daty zawarcia związku małzeńskiego minęły 2 lata, a więc nie może być mowy o udzieleniu zwolnienia od pracy (brak zdarzenia, które uprawniałoby pracownika do skorzystania ze zwolnienia).
Należy podkreślić, że zwolnienia od pracy tzw. okolicznościowe nie mają charakteru urlopu, który można wykorzystać w innym terminie. Niewykorzystane zwolnienie od pracy z tytułu ślubu lub zgodu i pogrzegu nie jest uprawnieniem obligatoryjnym i nie mozna go udzielać po czasie (bez związku czasowego ze zdarzeniem).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony od 01.09.2017 do 30 czerwca 2018 od 02.01.2018 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. najprawdopodobniej nie wróci już do pracy do końca czerwca. Czy w związku z powyższym należy mu się ekwiwalent za 56 dniu urlopu i świadczenie urlopowe? Czy świadczenie urlopowe należy mu się gdy przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ukończył 5-letnie studia z zakresu pedagogiki ogólnej, studia podyplomowe z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej, kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki, 190-godzinny kurs z socjoterapii (nie ma adnotacji, że jest to kurs kwalifikacyjny). Uczeń z zespołem Aspergera w szkole ogólnodostępnej ma w orzeczeniu z marca tego roku zalecenie do zorganizowania zajęć socjoterapeutycznych. Czy ten nauczyciel ma kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć?
- Pracownica obsługi przebywa na długotrwałym, ciągłym zwolnieniu lekarskim, 182 dni tego zwolnienia mijają 06 września 2014r. -sobota. Po wykorzystaniu 182 dni zwolnienia lekarskiego pracownica chce rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia. Z jaka datą należy rozwiązać umowę skoro 7 września przypada w niedzielę? Czy można dopiero z dniem 8 września (poniedziałek?). W szkole soboty i niedziele są dniami wolnymi od pracy. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mający uprawnienia do nauczania przyrody w SP może uczyć biologii w ośmioklasowej SP?
- Cz nauczyciel, który w 1993r ukończył trzyletnie studium katechetyczne prowadzone przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku ma kwalifikacje do nauczania religii w szkole podstawowej. Brak kwalifikacji zarzuca wizytator
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe