Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy okres pobierania zasiłku z Urzędu Pracy wlicza się do nagrody jubileuszowej? Czy szkoła ma obowiązek wypłacić nagrodę jubileuszową, gdy w dniu przyjęcia do pracy pracownik ma 30 lat 6 miesięcy 19 dni pracy i od dwóch lat przed przyjęciem w naszej szkole nigdzie nie pracował?
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej zarówno w przypadku nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych, których status pracowniczy określa ustawa o pracownikach samorządowych. Zgodnie z USTAWĄ z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 79 ust. 1), okresy pobierania zasiłku wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W przypadku opisanym w pytaniu szkoła nie ma obowiązku wypłaty nagrody jubileuszowej. Nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni nabywają prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody. Warunkiem zatem nabycia prawa do nagrody jest pozostawanie w tym dniu w zatrudnieniu u pracodawcy, który wypłaca nagrody jubileuszowe bądź na podstawie przepisów ustawowych bądź też na podstawie swoich wewnętrznych regulaminów wynagradzania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- PYTANIE 1:
Pracuje u mnie w przedszkolu niepublicznym nauczyciel będący jednocześnie dyrektorem ds. pedagogicznych, który ukończył studium pedagogiczne o specjalności edukacja wczesnoszkolna. W związku z chęcią poszerzania swoich kwalifikacji – w tym roku osoba ta ukończyła studia wyższe (licencjat) z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Studia magisterskie natomiast chciałaby zrobić już z innej specjalności, np. logopedia, oligofrenopedagogika lub terapia pedagogiczna, co bardzo by się przydało w naszym przedszkolu. Uczelnia, na której studiowała ta pani, upiera się, że w związku ze zmianą przepisów nie ma możliwości robić magisterki z innej specjalności, konieczna jest kontynuacja pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej, a dopiero potem, na studiach podyplomowych można zrobić wspomniane kierunki. Wydaje mi się nonsensem studiowanie kolejnych lat kierunku, z którego już nauczyciel ma kwalifikacje uzyskane podczas studium, i których już przecież nie utraci. Moje pytanie zatem brzmi: czy nauczycielka może kontynuować studia na magisterce z innego kierunku niż licencjat (np. logopedia lub oligofrenopedagogika) i czy tak zdobyte kwalifikacje będą zgodne z prawem oświatowym?
PYTANIE 2: Rozumiem, że tak jest, gdyby nie było tego wykształcenia ze studium. Ale nauczycielka ma ukończone studium z edukacji wczesnoszkolnej, o czym pisałam w pytaniu 1, czyli już na dzień dzisiejszy ma kwalifikacje do nauczania w przedszkolu. Czy te kwalifikacje tracą ważność? Studium nie uprawnia już do nauczania dzieci? Bo jeśli nie traci ważności, to przecież studia II stopnia mogłyby być z czegoś innego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pracownika zatrudnionego na czas zastępstwa. Wiem, że zastępowany pracownik wróci do pracy 11.07 br. Pracownik zatrudniony na czas zastępstwa ma 16 dni urlopu wypoczynkowego za ten rok kalendarzowy. Wykorzystał z powodów rodzinnych 7 dni. Pozostało 9 dni roboczych. Czy w związku z powyższym musi wykorzystać urlop trwający 14 dni kalendarzowych? Pracodawca zaproponował urlop w czerwcu od 13 do 26 (razem ze świętem daje to 14 dni kalendarzowych i 9 dni roboczych, które ma do wykorzystania pracownik), ale pracownik nie chce wyrazić na to zgody – woli wybrać pozostały urlop w 2 częściach. Czy mogę wyrazić na to zgodę? Czy mogę narzuć termin urlopu proponowany w czerwcu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w punkcie przedszkolnym należy się dodatek za wychowawstwo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie dokumentacji w aktach osobowych, chcę uniknąć nadmiernej „papierologi”. Czy w przypadku, gdy nauczyciel zwróci się do mnie na piśmie o udzielenie np. urlopu bezpłatnego czy jakiejkolwiek innej prośby, a ja wyrażę na to zgodę, to wystarczy na jego prośbie, którą dajemy do akt osobowych, umieścić adnotację "Wyrażam zgodę"? Czy należy przygotować osobne pismo? Rozumiem, że w przypadku odmowy muszę podać na piśmie odpowiedź z uzasadnieniem decyzji, ale czy w przypadku zgody należy również tworzyć osobne pismo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga w szkole? Odbyła studia na kierunku pedagogika w latach 2000/01-2004/05 w zakresie pracy socjalnej i opiekuńczo-wychowawczej. W informacjach o uprawnieniach posiadacza dyplomu widnieje taki wpis: Posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe: absolwent posiada przygotowanie pedagogiczne.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe