Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba, która ukończyła studia licencjackie na kierunku pedagogika, specjalność pedagogika socjalna i resocjalizacja, studia magisterskie pedagogika specjalizacja resocjalizacyjna, studia podyplomowe oligofrenopedagogika oraz kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej posiada kwalifikacje pedagogiczne uprawniające ją do pracy w szkole jako pedagoga specjalnego? Czy praktyka w placówce opieki socjalnej: Ośrodku Szkolno - Wychowawczym wlicza się do praktyk pedagogicznych? Czy przedmioty, które ukończył student takie jak psychologia i różne rodzaje pedagogiki np pedagogika pracy, społeczna, porównawcza wliczają się do przygotowania pedagogicznego?
Nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnia się dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, na podstawie odpowiednich przepisów Rozporządzenia MEN z dnia 09.08.2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych (...).
W zależeności zatem od niepełnosprawności uczniów, nauczyciel taki powinien legitymować się odpowiednią specjalizacją pedagogiki specjalnej (zarówno studia wyższe, jak i podyplomowe dają kwalifikacje do prowadzenia zajęć).
Przygotowanie pedagogiczne to nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie oceniona praktyka pedagogiczna - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin.
Realizację poszczególnych modułów kształcenia, w tym liczbę godzin zajęć i praktyk zawiera załącznik do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17.01.2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. W ramach przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej, paktyka odbywa się, w zależności od wybranej specjalności, w przedszkolu, szkole lub oddziale specjalnym lub integracyjnym (pod kierunkiem pedagoga lub psychologa szkolnego, nauczyciela wychowawcy klasy, nauczyciela wychowawcy świetlicy szkolnej) albo w placówce opiekuńczej, wychowawczej lub terapeutycznej realizującej działania na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością lub niedostosowanych społecznie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, można zaliczyć do dodatku za wysługę lat i nagrody jubileuszowej okresy (zaświadczenie z KRUS), stwierdzające, że w okresie od 09.11.2004r. do 31.03.2008r., 21.06.2008r. do 30.09.2008r.i od 20.06.2009r. do 30.09.2009r. opłacała składki na KRUS jako właściciel gospodarstwa rolnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sprzątaczka ma obciążenie komornicze. Przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Czy w takim wypadku kwota wypłacana pracownikowi może być niższa niż 1460 zł brutto, jeśli osiągnął większe wynagrodzenie niż kwota gwarantowana? Czy od kwoty gwarantowanej (1460 zł) potrąca się 20% chorobowego pracownikowi? Czy te 20% mniej dostaje komornik?
- Pytanie dotyczy awansu nauczyciela na stopień nauczyciela mianowanego. Rozpoczęcie stażu 01.09.2015 r. od 04.09.2017 r nauczyciel przebywał na zwolnieniu ciągłym lekarskim w związku z ciążą a od 15.03.2018 r. na urlopach związanych z macierzyństwem do 13.03.2019 r. Czy nauczyciel może kontynuować staż na nauczyciela mianowanego czy jego nieobecność (1 rok 6 m i 10 dni) jest zbyt długa i musi on od nowa zaczynać staż? po urlopach związanych z rodzicielstwem przysługuje również urlop uzupełniający, czy on również wlicza się w okres nieobecności?
- Pracownik obsługi dozorca pracujący na pełnym etacie (8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo) z dniem 26.11.2021 r. chce przejść na emeryturę. Ma niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze 17 dni. Czy można udzielić mu urlopu na godziny, np. po 4 godziny dziennie, a za pozostałość wypłacić ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor planuje zwolnić z dniem 31.08 2017r. nauczyciela bibliotekarza pracującego w zespole szkół ponadgimnazjalnych i wypłacić odprawę w wysokości dziewięciomiesięcznej kwoty poborów. Nauczyciel urodzony w maju 1958r. nabył prawa emerytalne w 2008r. W szkole planuje się zmniejszyć liczbę oddziałów od września 2017r. nadmieniam, że w szkole na etacie bibliotekarza pracuje dwóch nauczycieli w wymiarze dwóch pełnych etatów. W miejsce Pani mającej uprawnienia emerytalne planuje zatrudnić nauczyciela pracującego w szkole( n. j.rosyjskiego) dla którego brakuje godzin do pełnego etatu i ten nauczyciel uzyska uprawnienia bibliotekarza w czerwcu br. Czy mój planowany tok jest zgodny z prawem? Jeśli jest niezgodny to proszę o wsparcie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe