Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba, która ukończyła studnia wyższe magisterskie wydział Biologii i Hodowli Zwierząt na kierunku zootechnika w zakresie oceny i wykorzystania surowców zwierzęcych oraz międzydziałowe studium pedagogiczne (wykaz przedmiotów: pedagogika ogólna 90 godzin, psychologia - 90 godzin, dydaktyka - 60 godzin, metodyka nauczania biologii - 45 godzin, metodyka nauczania przedmiotów zawodowych - 45 godzin, techniczne środki nauczania - 30 godzin, praktyka pedagogiczna w szkole - 150 godzin) ma uprawnienia do nauczania biologii w gimnazjum? Dziękuję
Decyzja zależy od dyrektora, który porównuje treści/przedmioty z indeksu z treściami programowymi przedmiotu przydzielanego nauczycielowi.
Ważne jednak są zapisy w indeksie oraz treści podstaw programowych przydzielanego przedmiotu - dlatego dyrektor poddaje je analizie i stwierdzeniu, czy kwalifikacje są wystarczające.
Podstawa prawna:
1) Rozporządzenie MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...);
2) Rozporządzenie z 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół;
3) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (ze zm.).
Przez przygotowanie pedagogiczne należy rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia i praktyką pedagogiczną, w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin.
Dodatkowym wymaganiem jest odbycie pozytywnie ocenionych praktyk pedagogicznych w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin.
Potwierdzeniem przygotowania pedagogicznego jest: dyplom lub inny dokument wydany przez szkołę wyższą, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli, świadectwo ukończenia pedagogicznego kursu kwalifikacyjnego. Z opisu sytuacji w pytaniu wynika, że nauczyciel uzyskał przygotowanie pedagogiczne. Wątpliwości może budzić zakres merytoryczny przedmiotów.Dlatego dyrektor powinien dokonać analizy treści przedmiotów przydzielonych nauczycielowi z zapisami w indeksie i wówczas podjąć decyzję w sprawie kwalifikacji nauczyciela.
c) studia wyższe na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w lit. a) i b), a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, jak wyliczyć zaangażowanie nauczyciela do projektu unijnego? Czy liczymy tylko pracę u Beneficjenta, u którego jest realizowany projekt czy ze wszystkich umów jakie pracownik ma zawarte?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie, dotyczące warunków zatrudnienia. Czy przygotowany przez Państwa wzór, dotyczy także nauczycieli? Powołują się tam Państwo tylko na KP, nie na KN, dodatkowo kwestia 15 min. przerwy również nie ma zastosowania w przypadku nauczycieli. Jaki wzór stosować?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 5 września 2011 roku jeden z moich nauczycieli ma ciągłość zwolnień lekarskich. Są to zwolnienia od lekarza psychiatry. Proszę powiedzieć mi, czy są jakieś przeciwwskazania do dalszej pracy tego nauczyciele w mojej szkole w związku z leczeniem u psychiatry. I jeszcze jedno pytanie dotyczące tego samego przypadku. Czy jeżeli ten nauczyciel będzie chciał roczny urlop dla poratowania zdrowia, to czy musi chociaż na jeden dzień wrócić do pracy? Kiedy powinien napisać do mnie pismo z prośbą o urlop zdrowotny? Wiem że może chorować do 8 marca 2012, bo wtedy mijają 182 dni chorobowego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły chce w roku szkolnym 2017/2018 zatrudnić nauczyciela kontraktowego, któremu zamierza powierzyć zgodnie z kwalifikacjami 14/18 godzin tygodniowo i bez kwalifikacji (uzyskał zgodę kuratora) 4/18 do pełnego etatu oraz 7/18 godzin ponadwymiarowych bez kwalifikacji tygodniowo. Do celów płacowych godziny bez kwalifikacji zostaną uwzględnione jako nauczyciela stażysty. Jak w tym przypadku powinna wyglądać umowa dla takiego nauczyciela? Czy powinien on mieć 2 umowy o pracę czy można uwzględnić to w jednej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczanie indywidualne można wliczyć do etatu nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe