Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoby pracujace już w placówce trzeba też sprawdzić w rejestrze przestępców na tle seksualnym? Czy dotyczy to tylko osób, które zostaną dopiero zatrudnione? Czy placówka ma już założyć konto użytkownika instytucjonalnego czy dopiero wtedy gdy zechce zatrudnić nową osobę?
Od 1 października 2017 r. obowiązuje m.in. art. 4 ust. 3, art. 12 pkt 6 i 7, art. 15, art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 862), który stanowi, że pracodawca ma prawo do nieodpłatnego uzyskania informacji o osobie ujętej w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, której dane zostały zgromadzone w rejestrze z dostępem ograniczonym (prowadzonym w systemie teleinformatycznym przez Ministra Sprawiedliwości) przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi lub przed dopuszczeniem osoby do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi - w zakresie uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zgromadzone w tym rejestrze. Ponadto art. 21 ww. ustawy stanowi, że przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi pracodawcy są obowiązani do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w rejestrze z dostępem ograniczonym. Pojęcie pracy związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem oraz opieką nad małoletnimi nie zostały zdefiniowane i należy je rozumieć szeroko. Zamiarem ustawodawcy jest zapewnienie szczególnej ochrony małoletnich, gwarantującej, że w toku swojej edukacji i rozwoju do minimum zostanie ograniczony ich kontakt z potencjalnymi sprawcami przestępstw na tle seksualnym (uzasadnienie projektu ww. ustawy - http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/055744120464461FC1257F3A0050EAFB/%24File/189.pdf).
Oznacza to, że korzystanie z rejestru jest obowiązkowe z mocy prawa dla dyrektora szkoły dla dzieci i młodzieży, zaś nieobowiązkowe dla dyrektora szkoły dla dorosłych, w której nie uczą się osoby poniżej 18. roku życia. Z racji możliwości kontaktu wszystkich pracowników i osób zatrudnianych na na umowę o pracę (lub cywilnoprawną) na stanowiskach pedagogicznych, jak i niepedagogicznych z małoletnimi uczniami, wszystkie te osoby powinny zostać sprawdzone przez dyrektora przed przyjęciem do pracy następującym od dnia 1 października 2017 r., gdyż ich praca ma związek z edukacją, wychowaniem i opieką nad małoletnimi. Niewywiązanie się z tego obowiązku jest karalne. Na podstawie art. 23 ust. 2 ww. ustawy kto dopuszcza do pracy lub do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem małoletnich lub z opieką nad nimi osobę bez uzyskania informacji o figurowaniu w rejestrze lub wiedząc, że dane tej osoby są zamieszczone w rejestrze, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy możliwy jest powrót do pracy w każdym momencie przebywania na urlopie rodzicielskim. Nauczycielka wystąpiła w ubiegłym roku szkolnym o urlop macierzyński i całość urlopu rodzicielskiego, który skończy się w kwietniu 2015r. Po tym terminie przysługuje jej jeszcze urlop uzupełniający do połowy czerwca 2015. Jej godziny w kwietniu 2014 zostały przydzielone w arkuszu organizacyjnym innym nauczycielom. Czy słusznie uważa, że ma prawo przerwania przyznanego urlopu rodzicielskiego i powrotu do pracy w dowolnej chwili z dnia na dzień. Organizacyjnie jest to niemożliwe, konieczna jest zmiana planu lekcji i ograniczenie zatrudnienia jednemu nauczycielowi. Czy nauczycielka może tak zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na kilkudniowym zwolnieniu lekarskim. Dyrektor w tym czasie organizuje zastępstwa i przydziela zajęcia nauczycielom, którzy mają tzw. okienka lub wcześniej kończą lekcje. Zajęcia polegają na zapewnieniu opieki, albo też nauczyciel, który posiada kwalifikacje do danego przedmiotu realizuje kolejny temat, wynikający z planu wynikowego. 1. Czy zastępstwo za nieobecnego nauczyciela powinno być płatne? 2. Jeżeli tak, to czy w takiej samej wysokości, bez względu na rodzaj zajęć prowadzonych przez zastępującego nauczyciela (opieka - realizacja tematu, w przypadku posiadania odpowiednich kwalifikacji). 3. Czy płatne powinny być również zastępstwa za nauczycieli nieobecnych w pracy z innych powodów, np. wyjazd z uczniami na konkurs przedmiotowy, zawody sportowe, wycieczkę itp.?
- W związku z likwidacją gimnazjum i łączeniem klasy IV i V będę zmuszona ograniczyć wymiar czasu pracy nauczyciela matematyki do połowy etatu. Do kiedy powinnam wręczyć stosowne dokumenty i co w sytuacji gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na ograniczenie zatrudnienia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w żłobku może być zatrudniony absolewent pedagogiki terapeutycznej na stanowisko opiekuna w żłobku
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Proszę o podpowiedź jaką umowę zawrzeć z nauczycielką - była zatrudniona w ubiegłym roku szkolnym na czas zastępstwa do 30.06.2024, zmieniono jej następnie na okres do 31.08.2024. W świetle prawa rozpoczęła okres przygotowania do zawodu w ubiegłym roku. Jaką teraz zawrzeć z nią umowę - generalnie nadal jest w zastępstwie za nauczyciela, który od września objął stanowisko dyrektora w innej placówce (u nas przebywa na urlopie bezpłatnym). Czy potrzeba dokonania oceny pracy w drugim roku przygotowania do zawodu wymusza umowę na rok? Pozdrawiam
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe