Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepis art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) umożliwia pobieranie nauki we wszystkich typach szkół przez dzieci i...

PORADA PRAWNA

26 kwietnia 2022 Prawo oświatowe

Czy placówka, w której realizowane jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka powinna przechowywać u siebie oryginały tych dokumentów? Jak długo? Czy rodzic może odmówić pozostawienia w przedszkolu oryginałów orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i opinii WWR? Jaka jest podstawa prawna?

Przepis art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) umożliwia pobieranie nauki we wszystkich typach szkół przez dzieci i młodzież niepełnosprawną, niedostosowaną społecznie i zagrożoną niedostosowaniem społecznym, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami. Podstawą organizowania zajęć specjalistycznych albo kształcenia specjalnego są opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przepisy nie wskazują wprost czy w szkole ma być złożony przez rodzica oryginał czy kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem.

Stosownie do § 24 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7. września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1743) orzeczenie lub opinię wydawaną przez poradnię przekazuje się w jednym egzemplarzu. Wnioskodawca może wystąpić o kopię orzeczenia poświadczoną za zgodność z oryginałem przez dyrektora poradni lub upoważnioną przez niego osobę. W świetle ww. przepisu na wniosek rodzica dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej lub upoważniona przez niego osoba mają obowiązek poświadczyć za zgodność z oryginałem kopię dokumentu.

Reasumując, nie można zabronić rodzicowi złożenia zamiast oryginału kopii opinii WWR czy kopii orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Należy powyższe pozostawić decyzji rodzica. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT