Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy po rozwodzie należy się urlop okolicznościowy w przypadku śmierci byłej teściowej/teścia? osoba ta zawarła kolejne małżeństwo.
Zasady udzielania pracownikom urlopów okolicznościowych wskazane są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (t.j. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1632). § 15 ust. 2 tego rozporządzenia stanowi, że pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 1 dzień - w razie zgonu i pogrzebu jego, m.in. teściowej, teścia, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Stosownie do art. 618 § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1359) rozwiązanie związku małżeńskiego przez rozwód nie znosi powinowactwa pomiędzy byłym małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Zatem po rozwodzie powiązania z teściami nie ulegają zerwaniu i na pogrzeb byłej teściowej, przysługuje jeden dzień zwolnienia okolicznościowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracujący w szkole od wielu lat od 1.09 zostaje kierownikiem praktycznej nauki zawodu (stanowisko kierownicze). Czy należy naliczyć dodatkowy urlop wypoczynkowy od września, czy potraktować ten, który wykorzystał jako nauczyciel za pełen wykorzystany w tym roku i zacząć naliczanie urlopu w nowym wymiarze od stycznia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przeniesienie nauczyciela na inne stanowisko. Czy można i w jaki sposób (jak powinno się postąpić po kolei i jakie dokumenty wręczyć - wypowiedzenia zmieniające, aneksy do umów?) przenieść nauczyciela na inne stanowisko (w tej samej szkole) w następujących przypadkach, biorąc pod uwagę, że nauczyciel najprawdopodobniej nie wyrazi zgody na to przeniesienie: 1. nauczyciel mianowany - przeniesienie z wychowawcy świetlicy na nauczyciela edukacji przedszkolnej; 2. nauczyciel mianowany lub dyplomowany - przeniesienie z nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na nauczyciela edukacji przedszkolnej; 3. nauczyciel kontraktowy - przeniesienie z nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na wychowawcę świetlicy. Czy zamiar przeniesienia należy skonsultować ze związkami zawodowymi (jaka jest podstawa prawna?), a jeśli tak, to w którym momencie - czy po pisemnej odmowie (braku zgody nauczyciela) czy przed?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole specjalnej dla uczniów umiarkowanych i znacznych jest zatrudniony nauczyciel dyplomowany, który ma wykształcenie wyższe do nauczania historii i kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki. Mam wątpliwości czy ten nauczyciel ma kwalifikacje do pracy w danym typie szkoły. Nie wiem czego miała by uczyć osoba z takimi kwalifikacjami? Czy kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki daje prawa do pracy na każdym przedmiocie i w świetlicy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dodatki przysługują pracownikom samorządowym (nie nauczycielom) za pracę w niedzielę zgodnie z umową (nie są to nadgodziny)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy konserwator w szkle samorządowej może mieć wykształcenie podstawowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe