Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy podczas macierzyńskiego nauczyciel może przystąpić do egzaminu na nauczyciela mianowanego?
Zgodnie z art. 9d ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.) nauczyciel kontraktowy składa wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Zakładając, że ten warunek jest spełniony oraz staż jest zakończony i odbyty zgodnie z przepisami, nie ma przeszkód prawnych co do tego, aby organ prowadzący wszczął procedurę egzaminacyjną dla nauczyciela przebywającego na urlopie macierzyńskim.
Urlop macierzyński udzielany na podstawie art. 180 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.) to zwolnienie od pracy przysługujące pracownicy z tytułu urodzenia dziecka. W okresie przebywania na urlopie macierzyńskim pracownica cały czas pozostaje w stosunku pracy. Zachowuje wszelkie prawa pracownicze. Przepisy Kodeksu Pracy nie uzależniają prawa do urlopu macierzyńskiego i zasiłku od całodobowej opieki nad dzieckiem. Z tego tez powodu nie ma przeszkód prawnych co do tego, aby nauczycielka-matka przystąpiła do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego w 2018 roku, przepracował 2 lata. Nie podjął stażu na nauczyciela dyplomowanego, ponieważ przebywał na urlopie rodzicielskim. Potem był przez 1 miesiąc na urlopie bezpłatnym, następnie pół roku na urlopie wychowawczym. Od 1 września 2022 r. wrócił do pracy. Na jakich zasadach może rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego? Czy nieobecność nauczyciela w pracy ma wpływ na rozpoczęcie stażu? Według mnie, nauczyciel nie może rozpocząć stażu na dotychczasowych zasadach, może uzyskać stopień nauczyciela dyplomowanego już na podstawie nowych przepisów. Oznacza to, że musi przepracować w szkole 3 lata i 9 miesięcy od dnia uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Do tego okresu nie wlicza się jednak okresów nieobecności w pracy trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni. Absencja nauczyciela w okresie od 14 lutego 2020 r. do 17 września 2020 . wyniosła w sumie 217 dni na podstawie czternastu zwolnień lekarskich. W okresie od 18 września 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r. nauczycielka była nieobecna w sumie 828 dni (140 dni urlopu macierzyńskiego, 224 dni urlopu rodzicielskiego, 28 dni urlopu bezpłatnego i 219 dni urlopu wychowawczego), nie licząc okresu urlopu wypoczynkowego pomiędzy 17 września 2021 r. a 27 grudnia 2021 r. Według moich obliczeń nauczyciel kończy staż 5 września 2024 r. Proszę o weryfikację i wyrażenie opinii. Moje wątpliwości budzi nieobecność w pracy, gdy nauczyciel przebywał na urlopie wypoczynkowym, którego nie wliczyłam zgodnie z przepisami prawa.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w szkole od 2007 r. uzyskała stopień awansu nauczyciela kontraktowego w lipcu 2008r. Później przebywała dwa razy na urlopie macierzyńskim lub zwolnieniu lekarskim. Czy o ten czas należy jej przedłużyć odstęp czasowy pomiędzy awansem z nauczyciela kontraktowego na mianowanego (w sumie nie przepracowała w szkole wymaganych dwóch lat, chociaż była zatrudniona w szkole).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź czy nauczyciel kończący staż na dyplomowanego po l-4 i macierzyńskim 28 listopada 2018 r. ma 30 dni czy 7 dni na złożenie sprawozdania za okres stażu i czy dyrektor powinien ocenić go w ciągu 21 dni na podstawie regulaminu obowiązującego do 31.12.2018 r. czy już po 1 stycznia 2019 r. wg kryteriów z rozporządzenia o ocenie pracy.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jakie jest postępowanie administracyjne w procedurze awansu zawodowego nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozumieć przepisy przejściowe dotyczące nauczycieli, którzy staż na nauczyciela kontraktowego rozpoczęli 01.09.2018 r. Jak mogą złożyć wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego i przystąpienia do egzaminu do 31.08.2019 r. skoro plan, który napisali jest rozłożony na 2 lata? Wg projektu mają zakończyć staż do 31.08.2019 r. Kogo dotyczy ten zapis? Jak wyjaśnić to nauczycielom? Co mają zrobić skoro ich staż się skraca? Czy dyrektor będzie sporządzać ocenę pracy czy dorobku ? Kiedy mają to zrobić jeśli zaczynają się wakacje? Czy trzeba ich zawiadomić jak projekt ustawy zostanie zatwierdzony?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe