Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim przysługuję urlpo okolicznościowy z tytułu śmierci dziecka? Jeżeli tak, to jak należy go udzielić?
Na podstawie § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.
Powyższy przepis wiąże zwolnienie od pracy z zaistnieniem powyższych sytuacji: ślub, urodzenie się dziecka, zgon i pogrzeb. Wbrew potocznej nazwie "urlop okolicznościowy", zwolnienie to nie jest urlopem i nie stanowi uprawnienia takiego jak np. urlop wypoczynkowy.
W trakcie nieobecności pracownika (urlopy, zwolnienie lekarskie, itd.) nie można udzielić mu zwolnienia od pracy. Trudno też mówić o zasadności udzielania takiego zwolnienia po późniejszym powrocie pracownika do pracy, zwłaszcza gdy nieobecność była długa i zwolnienie nie miałoby juz związku z powodem jego udzielenia (np. miesiąc czy dwa po pogrzebie). Każdy taki przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę czas, jaki upłynął od zdarzenia, na które zwolnienie od pracy przysługuje do powrotu pracownika, tak aby można było wskazać związek między nimi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu na czas nieokreślony od 1 września 2017 musi mieć zgodę dyrektora swojej placówki macierzystej (gimnazjum)? Od kogo musi być zgoda jeżeli od 1 września 2017 roku gimnazjum będzie przekształcone i połączone z szkołą podstawową, który dyrektor udziela zgody, jeżeli jest potrzebna?
- Dyrektor Przedszkola Publicznego ogólnodostępnego zatrudnia nauczyciela wyłącznie do prowadzenia indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w miejscu zamieszkania dziecka , nauczyciel realizuje 10 godzin w tygodniu zajęć dla dziecka urodzonego w 2005 r., z uwagi na stwierdzoną niepełnosprawność intelektualna w stopniu głębokim. Miejsce prowadzenia zajęć odbywa się w innej miejscowości niż siedziba placówki, ale na terenie tej samej gminy. Miejscowość, w której prowadzone są zajęcia, oddalona jest od siedziby placówki o 10 km. Nauczyciel na zajęcia dojeżdża samochodem prywatnym, codziennie – czas zajęć to 2 godziny dziennie.
1. Jakie pensum realizuje nauczyciel? Czy 10/18? Prośba o podstawę prawną.
2. Czy nauczycielowi należy się zwrot kosztów przejazdu, tzw. ryczałt, i w jakiej wysokości? Czy za każdy dzień dojazdu, czy też do 300 km miesięcznie? Prośba o podstawę prawną.
3. Czy w uchwale rady gminy w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli może być ujęty dodatek dla nauczyciela, tzw. ryczałt za dojazdy wyrażony w liczbie kilometrów odpowiadającej faktycznej liczbie kilometrów koniecznych do pokonania w skali miesiąca?
4. Jak prawidłowo powinna być napisana umowa o pracę z nauczycielem. Co wpisać w miejscu wykonywania pracy - czy przedszkole, czy miejsce zamieszkania dziecka?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy wypłaca się nauczycielowi wspierającemu dodatek z tytułu pracy w trudnych warunkach. Nauczyciel pracuje w oddziele integracyjnym kl. O. w pełnym wymiarze. W oddziale jest 3 dzieci z orzeczeniami w tym 1 dziecko z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym.
- Czy nauczyciel z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym może na własną prośbę przyjąć godziny ponadwymiarowe?
- Nauczycielka odbywa staż na nauczyciela mianowanego, ten staż uległ już wydłużeniu, ponieważ była na urlopie macierzyńskim. Staż powinien trwać do 21 marca tego roku. Od 25 stycznia nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim, które ma do 23 lutego. Czy aby mogła dokończyć ten staż wystarczy, że przerwie zwolnienie lekarskie na 1 dzień (24 lutego)? Czy może w tym dniu wziąć opiekę nad dzieckiem? Oraz czy jeżeli kolejne zwolnienie lekarskie będzie od 25 lutego, aż do momentu rozwiązania, to czy staż nie ulegnie wydłużeniu? Oraz czy może podejść w lipcu do egzaminu podczas przebywania na urlopie macierzyńskim?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe