Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownik, który pracuje na stanowisku psychologa od 1992 r. i ma mianowanie oraz jest nauczycielem dyplomowanym, powinien udokumentować kwalifikacje pedagogiczne? Aktualnie Kuratorium oświaty wymaga takiego udokumentowania poprzez np. zaświadczenie z uczelni o przedmiotach pedagogicznych lub poprzez pokazanie indeksu. Pracownik uważa, że jeśli jest zatrudniony na podstawie mianowania to nie musi tego udowadniać.
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia MEN z dnia 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego.
Przygotowanie pedagogiczne to nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin; w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150
godzin.
Na podstawie § 26 Rozporządzenia, określony wyżej wymiar przygotowania pedagogicznego nie dotyczy osób, które uzyskały przygotowanie pedagogiczne przed dniem 31 października 1991 r.
W Rozporządzeniu MEN z 08.05.1989 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji (...) przez przygotowanie pedagogiczne rozumiało się m.in. ukończenie studiów wyższych na kierunku i specjalności kształcącej nauczycieli lub na kierunku psychologia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik jest zatrudniony na stanowisku; pomoc nauczyciela, w zakresie wykonywanych czynności ma wpisane m.in. pilnowanie mienia lub ochrona osób i pracuje 24 godziny w tym niedziela potem ma 48 godzin wolne, a w następne dni pracuje po 8 godz.tj od 22.00- 6.00 rano, czwartą niedziele tygodnia ma wolną. Czy tak jest dopuszczalne? Zaznaczam że w rozporządzeniu dla pracowników samorządowych nie znalazłam stanowiska; pilnowanie mienia lub ochrona osób, więc dałam to w zakresie wykonywania czynności. W placówce jest potrzeba, aby pracownik pracował przez weekend 24 godziny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w szkole w pełnym etacie może mieć w tygodniu jeden dzien wolny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Urlop wypoczynkowy nauczyciela wychowania przedszkolnego w szkole podstawowej.
Wymiar urlopu 35 dni roboczych.
Rok 2018
Od 18.01.2018 r. Nauczycielka wróciła do pracy po urlopach macierzyńskim, rodzicielskim i wypoczynkowym po urodzeniu syna.
Od 12.06.2018 r. jest na L-4 do 21.11.2018 r.
Od 22.11.2018 r. do 20.11.2019 r. jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.
Za rok 2018 r. wykorzystała 12 dni pozostało do wykorzystania 23 dni.
Za 2019 r. do 20.11.2019 r. jest 31 dni.
Łącznie do wykorzystania jest 54 dni roboczych urlopu wypoczynkowego.
Czy musi bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego (20.11.2019 r.) wykorzystać urlop wypoczynkowy, czy może bezpośrednio przejść na urlop wychowawczy do 31.08.2020 r., a po nim dopiero na urlop wypoczynkowy? Kiedy winien zakończyć się urlop wychowawczy (czy 31.08.2020 r,?)
Ile urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwało za 2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może udzielić urlopu wychowawczego bez zachowania terminu wskazanego w Karcie Nauczyciela (niezachowanie terminu złożenia wniosku - na jeden miesiąc przed rozpoczęciem urlopu)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące urlopu dodatkowego dla nauczycieli z orzeczeniem o niepełnosprawności - stopień znaczny, a druga osoba stopień umiarkowany. Przedszkole niepubliczne, zatrudnienie w oparciu o kodeks pracy. Czy wykorzystując 10 dni roboczych (z 14 przysługujących) na turnus rehabilitacyjny nauczycielowi pozostaje jeszcze 7 dni urlopu dodatkowego (na badania i wizyty lekarskie), czy jeszcze oprócz tych 7 dni, kolejne 4 dni pozostałe z puli przeznaczonej na turnus rehabilitacyjny? W sumie jeszcze 11 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe