Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownik przed przejściem na urlop wychowawczy musi wykorzystać zaległy urlop?
Na podstawie art. 186 § 7 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320, urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Z kolei w przypadku nauczyciela zatrudnionego w samorządowej jednostce oświatowej, z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego nauczyciel występuje do dyrektora co najmniej na 1 miesiąc przed wskazanym terminem rozpoczęcia tego urlopu (art. 67a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Przepisy te nie uzależniają prawa do urlopu wychowawczego od wykorzystania przed nim urlopu wypoczynkowego, a więc pracownik nie ma takiego obowiązku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do jakiego wymiaru czasu pracy nauczyciela należy odnieść przepis pozwalający nauczycielowi uzyskać zwrot za okulary korekcyjne zgodnie § 2 pkt 4 oraz § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Czy tylko do godzin dydaktycznych (np. 18 godz. w tygodniu) czy też do pełnego czasu pracy wynikającego z umowy, a więc 40 godz. w tygodniu ( w tym 18 dydaktycznych)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1)Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent urlopowy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim od dnia 01.09.2015 do 29.02.2016, który z dniem 01.03.2016 przechodzi na emeryturę (placówka feryjna)? 2) Nauczyciel ten miał dodatek kierowniczy który od 01.09.2015 został mu odebrany, do podstawy zwolnienia lekarskiego był uwzględniany ponieważ brane było 12 m-cy wstecz, a czy do wypłaty nagrody jubileuszowej oraz do odprawy emerytalnej również należy uwzględniać ten dodatek?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zaświadczenia (załącznika nr 1 do rozporządzenia MEN z dnia 1 marca 2013 w sprawie awansu zawodowego) oraz aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela (załącznik nr 3). Czy podstawa prawna w tych dwóch dokumentach to: Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. NR 97, Poz. 674, z póź. zm.)? Czy zmienił się Dz.U. itd? Czy napisać tak jak we wzorze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź, jakiej wysokości odprawę należy wypłacić nauczycielce odchodzącej na emeryturę w wieku lat 63, jeśli 15 lat przepracowała w innych zakładach pracy i 16 lat w szkole jako nauczyciel?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel nauczania zintegrowanego może prowadzi zajęcia w grupie przedszkolnej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe