Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownik zatrudniony z art. 15 ust. 1-6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w szkole podlega prawu pracy jako nauczyciel czy jako pracownik administracji? Osoba rozpoczęła przygotowanie pedagogiczne, posiada pozostałe wymagane kwalifikacje do zajmowane stanowiska. Jak wygląda sytuacja z prawem do świadczenia urlopowego dla nauczycieli oraz ze średnią godzin ponadwymiarowych w przypadku wykorzystywania urlopu? Czy taki pracownik powinien być traktowany jako pracownik administracji i być księgowany na paragrafie 4010?
Podstawę do zatrudnia w szkole osoby niebędącej nauczycielem stanowi art. 15 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900). Zgodnie z art. 15 ust. 2 Prawa oświatowego w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
Osobę taką zatrudnia się na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465) z tym że do tej osoby stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się jej wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Podkreślenia wymaga, że osoba zatrudniana na podstawie art. 15 u.p.o. nie jest nauczycielem, co oznacza, że nie stosuje się do niej przepisów Karty Nauczyciela, w tym przepisów dotyczących wynagrodzenia czy też przepisów dotyczących realizacji godzin ponadwymiarowych. Osobie takiej jako zatrudnionej jako nienauczyciel nie przysługuje świadczenie urlopowe, a praca świadczona ponad limity jest rozliczana jako praca w godzinach nadliczbowych. Osoba taka jak każdy inny pracownik szkoły jest uprawniona do skorzystania z innych świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS danej placówki, wypłacanych zgodnie z regulaminem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Wynagrodzenia osób niebędących nauczycielami, posiadających przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć powinny być klasyfikowane w paragrafie 401 Wynagrodzenia osobowe pracowników.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole jest regulamin przydzielania pracownikom i nauczycielom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia. Regulamin ten przewiduje wypłatę ekwiwalentów za zakup ww. odzieży. W regulaminie tym nie ma zawartej informacji w jaki sposób traktować nauczycieli zatrudnionych np. 4/18 na wf? Czy pracodawca powinien wypłacić temu nauczycielowi ekwiwalent w wysokości proporcjonalnej do wymiaru etatu, czyli jeśli n-l na 18/18 wf ma 400 zł. to ten n-l zatrudniony na 4/18 powinien otrzymać 88,89 zł.? Czy powinien otrzymać kwotę w pełnej wysokości? Ponieważ wf ma w 4 dniach w tygodniu i zużycie jego jest podobne, czy w regulaminie dopuszczalny jest zapis pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy okresy ekwiwalent wypłaca się proporcjonalnie do wymiaru etatu?
- Czy w świetle znowelizowanych przepisów i ciągłych zmian wychowawcą klasy może być nauczyciel, który uczy katechezy? Dodam że ten nauczyciel uczy w szkole również WDŻ, plastyki, muzyki i jest bibliotekarzem.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Powtarzam moje pytanie: " Witam. Kto odpowiada za stan czystości w kuchni prowadzonej przez ajenta? Czy szkoła powinna kontrolować stan kuchni? Proszę o podstawę prawną." oraz Państwa odpowiedź: "Wynajmując ajentowi pomieszczenia szkolne w celu prowadzenia jego działalności, szkoła nie prowadzi już własnej stołówki. Nie ma zatem żadnego obowiązku kontrolowania stanu kuchni. Odpowiedzialnym za stan czystości jest teraz ajent, który prowadzi tam swoją działalność na podstawie umowy podpisanej z dyrektorem szkoły. To tak samo, jak w przypadku wynajmowania pomieszczeń szkolnych w celu prowadzenia przez osobę z zewnątrz sklepiku. Za jakość produktów tam sprzedawanych oraz stan czystości odpowiada osoba wynajmująca i prowadząca działalność. Instytucją, która może kontrolować punkty gastronomiczne jest sanepid. " Dostaliśmy zalecenia z Organu Prow, by kontrolować sklepiki szkolne, mimo, że są wynajmowane przez ajentów. W związku z tym proszę ponownie o podanie podstawy prawnej Państwa odpowiedzi na moje pytanie.
- Czy dyrektor może przyjąć nauczyciela na czas określony od 1 września do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w czerwcu
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracuję jako nauczyciel mianowany w szkole na cały etat 13 lat pracy. Prowadzę od września przedszkole niepubliczne i żłobek. Od września 2014r. chciałabym pójść na urlop dla poratowania zdrowia. Co bym musiała zrobić, aby nie zamykać placówki i nie zawieszać jej prowadzenia i czy w ogóle mogę na niego pójść.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe