Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracując w szkole podstawowej specjalnej dla dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym i znacznym przysługuje dodatek trudny i uciążliwy ?
W szkole specjalnej prowadzonej przez jednostkę samorządy terytorialnego nauczycielom przysługuje dodatek za trudne warunki pracy bez względu na stopień niepełnosprawności uczniów (art. 30 ust. 1 pkt 2, art. 34 KN, § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 416 z późn. zm.). Drugi dodatek za warunki uciążliwe przysługuje jedynie tym nauczycielom, którzy pracują z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, wśród których znajduje się co najmniej jedno dziecko z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, pod warunkiem że zajęcia dydaktyczne z tym dzieckiem prowadzone są według odrębnego programu nauczania obowiązującego w danego typu szkole specjalnej, a zajęcia wychowawcze - według odrębnego programu wychowawczego opracowanego przez wychowawcę (§ 9 pkt 3 ww. rozporządzenia). Nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez inne organy taki dodatek nie przysługuje, jeśli nie przewidują go wewnętrzne regulacje (art. 91b ust. 2 pkt 3 KN, art. 9 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka pracująca w przedszkolu złożyła w lutym plan urlopu na 2016 rok. Zaplanowała sobie część urlopu wypoczynkowego od 19 września do 30 września 2016 roku- w trakcie trwania roku szkolnego. Organizacyjne wiąże się to z zastępstwem za nieobecnego nauczyciela i pociąga skutki finansowe. Chciałabym zapytać czy nauczyciel przedszkola może planować urlop wypoczynkowy w trakcie roku szkolnego i czy pracodawca jest zobowiązany mu go udzielić?
- Proszę o wskazówkę, jak uzupełnić w arkuszu ocen rubrykę dotyczącą nieobecności. mam na myśli wpis dotyczacy klasyfikacji końcowej w klasie 6 szkoły podstawowej i w klasie 3 gomnazjum. będę wdzięczna za szybka odpowiedź. pozdrawiam.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu głębokim, uczestniczące w grupowych zajęciach w OREW winno być wykazane w SIO - przez szkołę, do której obwodu należy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFŚS przewidziane jest świadczenie w formie zapomogi losowej dla osób uprawnionych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Wysokość świadczenia uzależniona jest od dochodu przypadającego na członka rodziny (są trzy grupy dochodowe). Czy można wprowadzić do regulaminu dodatkowy zapis mówiący, że: świadczenie w przypadku zapomogi losowej związanej z trudną sytuacją życiową, rodzinną i materialną nie przysługuje osobom znajdującym się w grupie o najwyższych dochodach? Czy taki zapis ograniczający jest zgodny z przepisami prawa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie, czy arkusze ocen uczniów gimnazjum należy zszywać.
Pozdrawiam Ewa Kowalik
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe