Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy prawidłowo naliczono dodatek funkcyjny dla sekretarza szkoły? Dodatek funkcyjny dla sekretarza szkoły nalicza się zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r. W rozporządzeniu tym nie ma określonych konkretnych kwot dodatku dla sekretarzy szkól, a są tylko pewne ograniczenia co do jego maksymalnej wysokości. W przypadku sekretarzy szkół zostało zastrzeżone, że dodatek funkcyjny nie może przekroczyć 80% najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Na obecną chwilę w gminie najniższym wynagrodzeniem jest wynagrodzenie wynoszące 1850,00 zł brutto, czyli maksymalna kwota przyznanego dodatku to 1480,00. Czy jeśli sekretarz ma wyższą zasadniczą i jest naliczony dodatek funkcyjny 20% od jego zasadniczej, ale nie przekracza kwoty 1480,00 to jest to błędne naliczenie ?
W obecnym stanie prawnym obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W rozporządzeniu tym nie ma dodatku funkcyjnego dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy a pracę, a jedynie dla zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania.
Zgodnie z art. 39 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych, pracodawca może określić w regulaminie wynagradzania obowiązującym w danej szkole, warunki i sposób przyznawania dodatków, w tym dodatku funkcyjnego.
To zatem od pracodawcy zależy, czy dodatek taki w ogóle w szkole będzie przysługiwał i w jakiej wysokości.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniliśmy pracownika na zastępstwo za ciężarną kobietę, której umowa na czas określony przedłuża się do dnia porodu, w umowie osoby zastępującej był zapis: na czas określony w celu zastępstwa pracownika - ".... do czasu powrotu z usprawiedliwionej nieobecności w pracy, od dnia 02.01.2019 r."- czy pracownikowi zastępującemu umowa rozwiązuje się automatycznie w dniu porodu osoby zastępowanej? Na umowie nie było wpisanej daty końcowej, ponieważ nie wiedzieliśmy kiedy pracownica urodzi. Jaki tryb i jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy wpisać w świadectwie pracy? Czy zapis "rozwiązanie umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta" jest prawidłowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ppytanie dotyczące urlopu dla nauczyciela w przedszkolu.
Nauczyciel nieferyjny wykorzystał przysługujący mu urlop macierzyński i rodzicielski, który będzie trwał do 14 czerwca 2018 r. Od 15 czerwca nauczycielka będzie wykorzystywała przysługujący jej urlop wypoczynkowy (wg wyliczenia w ilości 59 dni). Jednak od 1 września 2018 r nauczycielka z przedszkola przejdzie do szkoły - będzie nauczycielem geografii. W związku z tym od 28 sierpnia ze względów organizacyjnych szkoły będzie miała przerwany urlop. Na dzień 27 sierpnia zostanie wykorzystanych 51 dni na 59. Co z tymi 8 dniami - czy w takiej sytuacji przepadają?
Proszę o wyjaśnienie tej kwestii od strony prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jakim terminie nauczyciel po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia musi wykonać badania kontrolne, jeżeli urlop ten kończy się 30 czerwca br.? Kiedy dyrektor powinien wydać skierowanie na badania? Czy nauczyciel musi wykonać badania przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ostatnio zadałem pytanie:
Proszę o podanie podstaw prawnych do:
– rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na czas nieokreślony 10/18 etatu,
– rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym z mianowania.
Odpowiedź Państwa:
Za porozumieniem stron rozwiązuje się:
– umowę o pracę z nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na część etatu – zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320,
– stosunek pracy na podstawie mianowania – zgodnie z art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.
Czy nauczyciel dyplomowany, który jest zatrudniony z KN i ma umowę o pracę na czas nieokreślony, zatrudniony jest na część etatu, nie powinien mieć w świadectwie pracy podstawy rozwiązania z KN? Podstawa poniżej:
„Na wniosek nauczyciela na podstawie art. 23 ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 t.j.) na mocy porozumienia stron”.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo wyliczyć liczbę dni opieki (art. 188 KP) proporcjonalnie do zatrudnienia. Proszę o zobrazowanie na przykładzie. Np pracownika administracyjnego pracującego na 0,8 etatu i nauczyciela pracującego na 10/18 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe